“Sen kurtulacak ve başaracaksın”

ABD’ye 350 yıldır süren Yahudi göçü belgesel oldu.

Dünya
2 Mart 2015 Pazartesi

Kâr amacı gütmeyen Amerikan yayın kuruluşu PBS, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan  Yahudilerinin Kuzey Amerika kıtasına 350 yıldır süren göçünü konu alan bir belgesel hazırladı.  

Yahudi Göçü (Jewish Journey) ismi verilen belgesel Amerikan milliyetçiliği ile özdeşleşmiş şarkı ‘Benim Güzel

 Amerikam’  (America The Beautiful) melodisi ile başlıyor.

Metin yazarlığını ve yapımcılığını Andrew Goldberg’in yaptığı belgesel, yıllar boyunca Latin Amerika’dan, Rusya’dan, Nazi Almanyası’ndan ve Arap ülkelerinden  kaçan Yahudilerin ABD’ye gelişini belgeler ve görüntüler ile anlatıyor.

Kuzey Amerika kıtasına  ilk Yahudi göçünün tarihi ABD’nin kuruluş yılından öncesine dayanıyor.

1654 yılında Brezilya’daki Engizisyon etkisindeki Portekiz yönetiminden kaçan 23 Sefarad Yahudisi  New Amsterdam’a yerleşmişti. New Amsterdam bugün New York olarak biliniyor.

Belgeselde, Yahudilerin siyasi baskılar kadar, ekonomik sebeplerle de ABD’ye yerleşme öyküleri anlatılıyor.

 Doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalan Yahudilerin, Amerika’yı seçmelerinin en büyük sebebi çocukların daha iyi bir gelecek verebilmek. 

Bir saatlik belgeselin en dikkat çekici karelerinden biri ise New York’ta terzilik yapan Martin Greenfield‘ın babasının Buchenwald Kampı’ndan canlı kurtulduktan sonra kendisine söylediği sözleri hatırladığı bölüm.

Baba Greenfield oğluna şöyle konuşuyor:  “Sen kurtulacak ve başaracaksın, senin hayatın bizim sonsuza kadar hatırlanmamızı sağlayacaktır.”