Hitler’in kitabı yayınlanmalı mı ?

Almanya’da Hitler’in ideolojisini yazdığı kitabı Mein Kampf üzerindeki yayın yasağının aralık ayında kalkacak olması toplumda tartışma yaratıyor.

Dünya
2 Mart 2015 Pazartesi

Toplumbilimi  uzmanları  ve yöneticiler radikal hareketlerin tavan yaptığı bir dönemde  böyle bir kitabın yaratacağı olumsuz etkiden endişe ediyorlar.

Hitler’in gençken kaleme aldığı ve Türkiye’de ‘Savaşım’ olarak bilinen Mein Kampf kitabının basımı ve dağıtımı Almanya’da 75 yıldır yasak. Kitabın halihazırda tüm hakları Almanya’nın  Bavaria Eyaleti elinde tutuluyor ve yerel yönetim kitabı zamanında yasaklamıştı.

Ancak Almanya’daki telif hakları kanunu gereği bu hak 2015 yılının Aralık ayında hukuken sona eriyor.

Kitap 2016 yılında Almanya Çağdaş Tarih Enstitüsü  tarafından açıklamalı bir şekilde yayınlanacak.

Yayınlanacak kitapta Hitler’in orijinal metni yanında, Tarih Enstitüsü’nün uzmanlarının ayrıntılı yorum ve açıklamaları olacak.

Tarih Enstitüsü Başkan Yardımcısı Magnus Brechtken, Washington Post gazetesine verdiği demecinde,  kitabın yayınlanmasına tepki gösteren kesimlere şöyle sesleniyor:

“Tarihte büyük bir trajedi yaşanmasına yol açmış bir fikri savunan Mein Kampf ‘ın yeniden yayınlanmasına tepki gösterenleri anlıyorum. Ancak açıklamalı olacak yeni Kavgam kitabı, ‘neden’leri ve ‘niçin?’ leri  ile dünyanın nasıl o hale geldiğini genç nesillere anlatacak ve tam tersine bir daha böyle bir trajedinin yaşanmasına engel olacaktır.”