TC Struma faciasını anıyor

Struma Faciası, 73. yıldönümünde ilk kez devlet tarafından bir törenle anılıyor. 24 Şubat Salı günü saat 12.00’de yapılacak tören, Sarayburnu Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşiyor.

Toplum
24 Şubat 2015 Salı

Dışişleri Bakanlığı tören öncesinde, 24 Şubat 1942’de 768 kişinin hayatını kaybettiği ‘Struma’ gemisinin Karadeniz’de batırılmasının yıldönümüyle ilgili bir açıklama yaptı. 

Açıklama şöyle:

"Bundan tam 73 yıl önce, 24 Şubat 1942 tarihinde, Köstence Limanı’ndan kalkan Yahudi göçmenleri taşıyan ’Struma’ gemisi, Karadeniz’de, Şile açıklarında, uluslararası sularda bir Sovyet denizaltısı tarafından torpillenerek batırılmış, bir kişi hariç, mürettebatla birlikte gemide bulunan 103’ü çocuk 768 kişi hayatını kaybetmiştir. II. Dünya Savaşı yıllarında neredeyse tüm Avrupa’yı saran Nazizm ve antisemitizmin etkisiyle yaşadıkları ülkeleri, şehirleri, köyleri terketmek zorunda kalan kadın, çocuk, hasta, genç, yaşlı, bebek tam 768 kişinin hayatı, 73 yıl önce bugün elim bir şekilde son bulmuştur. Bu hadise, kurbanlarının dini ya da etnik kökenlerinden bağımsız olarak, insanlık tarihinde yerini almış bir trajedidir ve tarihe böyle not düşülmesi gerekir. Bu anlayışla, Holokost’un 70’inci yıldönümünü de vesile kılarak, ’Struma’ gemisinde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, yakınlarına ve olayın gözleri önünde cereyan etmesi nedeniyle konuya yönelik hassasiyet ve buruklukları devam eden Türk Musevi Cemaati mensubu yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Hayata tutunmaları için gayret sarfettiğimiz bu insanları kaybetmenin acısını paylaşıyoruz. Bulunduğumuz coğrafyada vuku bulmuş birçok insanlık trajedisine her zaman insani bir duyarlılıkla yaklaşmaya özen gösteren Türkiye, bu elim hadisenin hatırasını da gelecek nesillere yansıtmayı görev bilecektir."