Ay yürüyüşü videosunun arkasındaki Yahudi bilim adamı hayata veda etti

1969’da Neil Amstrong’un Ay´da yürüyüş videosu, ilk video kamera tüpü, dijital röntgen gibi teknolojilerin ardındaki Fizikçi Ernest Sternglass, İthaca New York’ta 91 yaşında hayata veda etti.

Dünya
20 Şubat 2015 Cuma

2. Dünya Savaşı’nda Nazilerden kaçarak ABD’ye yerleşen  Ernest Sternglass, Cornell Üniversitesi’nde teorik fizik okumuş, ardından ünlü fizikçi Albert Einstein’in tavsiyesi üzerine  kariyerini uygulamalı fizik dalında ilerletmişti. 

Almanya’da doğan Yahudi bilim adamı   teorik fizikte  İkincil Elektron Yayılımı olarak bilinen prensibi endüstriye uygulamış ve ilk görüntü kuvvetlendirici- yoğunlaştırıcı tasarlanmasında büyük rol oynamıştı. 

1969’da Neil Amstrong’un efsanevi Ay yürüyüşü videosunun binlerce kilometre öteden dünyaya yansıtılan sinyalleri, milyonlarca dünyalının televizyonlarına  Sterngglass’ın bulduğu teknoloji sayesinde ulaşmıştı. 

Cornell Üniversitesi’nde doktorasını bitiren ve uzun bir süre tıbbi dijital görüntüleme teknolojisi üzerine Pittsburg Tıp Fakültesi'nde  profesör olarak çalışan Sternglass, Daniel ve Susan adında iki evlat ve dört torun sahibi idi