Shivim Panim kış konferansları: Rav Zamir Cohen ile Tora ve bilim

Nazlı DOENYAS Toplum
15 Ocak 2015 Perşembe

70 Pencere/Shivim Panim Kış Konferanslarının Ocak ayı konuğu, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Türkçe gibi birçok dile çevrilen Devrim kitabının yazarı Rav Zamir Cohen’di.

Rav Zamir Cohen; Londra, Sao Paolo, Texas gibi şehirlerde verdiği konferanslarla tamamladığı İngiltere, Brezilya, Amerika kültür turnesinden sonra İstanbul’da sadece bir gece kaldı. Konuşma,11 Ocak Pazar akşamı, aralarında Rav Naftali Haleva, Rav İsak Alaluf ve David Elad’ın da olduğu 250 kişilik bir dinleyici kitlesi ve Rav İzak Peres’in simültane tercümesi ile gerçekleşti. La Casa Catering’in enfes yemekleri eşliğinde geçen etkinlikte videolar ve ses sistemi ile Mix Music ilgilenirken, gecenin fotoğrafları Tali Mazliyah tarafından çekildi.

Konuşmadan önce, Rav Zamir Cohen’in kurucusu ve başkanı olduğu hidabroot ile iigili kısa bir film eşliğinde bilgilendirme verildi. Tora’yı sadece konuşma bazında anlatmayı hedefleyen Hidabroot.org, Yahudi eğitimi üzerine dünyadaki en geniş kapsamlı internet sitesi ve TV yayını olma özelliğini taşıyor.Hidabroot.org tanıtımından sonra söz alan ve Rav Zamir Cohen’i sahneye davet eden Şaar Aşamayim Sinagogu Haham Akaali Rav İsak Alaluf, her şeyin Tora’nın içinde olduğunu, Tora’nın her şeyi kapsadığını, Tora’nın kapsamadığı şeylerin ise, ancak bilim tarafından henüz keşfedilmemiş şeyler olduğunu anlattı.

Rav Zamir Cohen, konuşmasına başlamadan konuşmasını, Paris saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin anısına ithaf ettiğini belirtti.

Konuşmasında Tora’da ve Zoar’da binlerce yıl önce yazılı olan şeylerin, bilim tarafından yavaş yavaş keşfedildiğini açıklayan Cohen, ikinci Devrim kitabında ele aldığı konulardan bazılarından da bahsetti. Bunların arasında en ilginç olanlardan biri; bilimin dinozorların 350 yıl önce bulunduğundan bahsetmesi; Zoar ve Midraş’ta ise, dinozorların tufandan önce var olduklarını, çok büyük oldukları için Nuh’un gemisine sadece bebek dinozorların girdiğini, tufandan bir süre sonra neslinin tükendiğinin anlatılmasıydı.

Daha sonra ortaya attığı ve kendisinin cevapladığı “Ölen kişi artık yok mu demektir” sorusunun açıklamaları, dinleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. Rav Cohen, ölen bir kişi için hala yapılacak bir şeyler olduğunu, onun adına yapılan mitsvaların, o kişinin ruhunu yükselteceğini ve rahatlatacağını anlattı. Daha sonra ölüme yakın deneyimler yaşayanların ölüm anını nasıl tarif ettiklerine ve bunun anlamlarına değinen Rav Cohen, Tora’da bahsedilen ölülerin dirilmesi konseptini de açıkladı.

Gelen soruların en ilginçlerinden biri 10 yaşında bir çocuğun sorduğu: “Madem nesilleri tükenecekti, neden dinozorlar yaratıldı” sorusuydu. Başka bir ilginç soru, bir bayanın geçen sene bir sabah kahve içtikten sonra fincanında beliren “Kipur” yazısının ne anlama geldiğiydi. Fincandaki resmin ekrana yansıtılması ile bariz bir şekilde okunan “Kipur” yazısına tüm katılımcılar şaşkınlıkla şahit oldu.

Dünyanın yaşı, kuzuların klonlanması, ölülerin canlanması, inanç ve Yahudilik hakkında birçok soruyu cevaplayan Rav Zamir Cohen, saatin çok ilerlemesi nedeniyle soruları kesmek zorunda kaldı.

Konuşmasının sonunda yaptığı simültane tercüme için Rav İzak Peres’e teşekkürlerini ileten Rav Zamir Cohen, ayrıca dinleyicilere katılımları için teşekkür etti. Bundan sonra, bazı katılımcılar, akıllarına takılan konular için sahneye Rav Cohen’in yanına gelerek sorularına cevap aradılar.

Hep beraber yapılan Arvit duası sonrasında Rav Zamir Cohen tüm katılımcılara hayır dualarını verdi.