2015’te de dünya starlarını ağırlıyoruz

Konserden sergiye, müzikalden operaya, tiyatrodan sinemaya, festival ve fuarlarla dolu bir yılı geride bırakmak üzereyiz. 2015’in sanat etkinlikleri şimdiden ışıltılı bir seneyi vaat ediyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye, dünya starlarının uğrak yeri olacak gibi… 2015, ilk ayından itibaren eşsiz konserlere ve performanslara sahne olacak. Placido Domingo, Avishai Cohen, yeni yılın ilk günlerinde dinleyeceğimiz isimlerden sadece birkaçı.

TUNA SAYLAĞ Sanat
24 Aralık 2014 Çarşamba

2014’de sanat Türkiye’de hiç hız kesmedi; ama bu demek değildir ki, estetik ve parıltılı bir dünyaya kendimizi kaptırarak çevremizde olan bitene kayıtsız kaldık. Bilakis, ne kirli siyaset, ne kadına şiddet ne de acımasız savaşlardan gözümüzü, kulağımızı ayırdık. Hepsi bir bir, tüm dehşetiyle kara kutumuza nakşoldu. İşte sanat böyle anlarda, hepimiz için bir soluklanma alanı, aydınlığa aralanan bir pencere ve tüm renklerimizle ortak bir paydada bulaşabileceğimizi hatırlatan tek unsur oldu. Sahnelerden yükselen bir melodi ya da gözümüze hitap eden bir tablo ruhumuza yeniden iyimserlik tohumlarını ekti. Yaşam her şeye rağmen güzel dedik.

Şimdi gelin hep birlikte ocak ayının belli başlı müzik etkinliklerine bir göz atalım.

İş Sanat zengin bir programla ocak ayına ‘merhaba’ diyor

İş Sanat, 15. sezonunu kutladığı 2015 yılını birbirinden özel etkinliklerle karşılıyor. Ayın 7’sinde klasik müzik, mizah  ve dans bir araya gelecek. Şef, piyanist ve aynı zamanda başarılı bir komedyen olan Rainer Hersch’in batonu altında, Johann Strauss Dansçıları’nın performanslarıyla süslenmiş ‘Yeni Yıl Konseri’nde, Johann Strauss Orkestrası ile soprano Kristy Swift, Strauss ve çağdaşlarının en sevilen vals ve polkalarını seslendirecek. Basel Oda Orkestrası, 16 Ocak akşamı hüzünlü yorumuyla tanınan ödüllü Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili ile eşsiz bir konser verecek. İş Sanat’ın her yıl çok özel isimleri ağırladığı dünya müziği serisinde ise yılın ilk konserine 27’sinde, İtalyan pop müziğinin tanınmış ismi, 80’lik ‘First Lady’ Ornella Vanoni hayat verecek.

Fazıl Say konserleri

Konser biletleri günler öncesinden tükenen dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say, 12 Ocak akşamı BKM Sahnesi, 14’ünde ise İKÜ Akıngüç Oditoryumu’nda seyircisiyle buluşuyor. Say’ın klasik müzik bestecilerinden eserler seslendireceği resitaller, dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. 

 

 

Ülker Arena yılın ilk yıldız ismini ağırlıyor: Placido Domingo

Yarım asırlık kariyerine sayısız performans sığdıran, yüzü aşkın albüme imza atan, 9 Grammy Ödülü sahibi ünlü tenor Placido Domingo, doğumgününe iki gün kala, 19 Ocak Pazartesi akşamı, Ülker Sports Arena’da unutulmaz bir konser verecek. İlerleyen yaşına rağmen aktif sanat hayatını sürdüren sanatçı, aynı zamanda Los Angeles Operaevi’nin de  genel direktörlüğünü de yapmakta.

Lütfi Kırdar Auditorium’da kimler var…

Bir yeni yıl konseri de Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan; Sascha Goetzel şefliğindeki Borusan Orkestrası,yeni yıl konseri’ ile 8 Ocak’ta Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da sahne alacak. Programda Strauss J, Çaykovski ve R. Strauss’dan eserler seslendirilecek. Bir gün sonra ise Hans Ek’in yöneteceği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), acappella grubu Swingle Singers eşliğinde yılın ilk konserini verecek.

Puccini’nin baş eseri ‘La Boheme’ Zorlu Center PSM’de

Ağırladığı büyük prodüksiyonlarla dikkat çeken Zorlu Center PSM, yeni yılda Royal Opera House işbirliğiyle Giacomo Puccini’nin ölümsüz eseri La Boheme’i sahnesine taşıyor. Paris’in bohem ruhunu gündelik yaşamdan bir aşk hikâyesi ve eşsiz bir müzik ile anlatan bu romantik eserde, Mimi rolünü Simge Büyükedes üstleniyor. Yönetmenliğini Richard Gerard Jones’in yaptığı eserde orkestra ve koroyu Cem Mansur yönetecek. Opera 18-24 Ocak tarihleri arasında seyirci ile buluşacak.

Yoğun istek üzerine yeniden Hüseyin Sermet

Geçen yıl yine Süreyya Operası’nda gerçekleştirdiği Rudolf Buchbinder’in Beethoven’ın 32 Piyano Sonatı’nı seslendirdiği resital dizisinin gördüğü yoğun ilgiden dolayı Borusan Sanat, bu yıl da izleyicilerini,  çalışmalarını Paris’te sürdüren ve müzikalitesi ile ünlü piyanist Hüseyin Sermet ile buluşturuyor. Dört konserlik seri, piyano müziği severlerin favorilerinden oluşan muhteşem bir programla 19 Ocak akşamı aynı mekânda başlıyor. Sanatçı konserde Brahms ve Rahmaninov’dan eserler sunacak.