92 yaşında yeniden sünnet oldu

Yıllar evvel İran’da yapılan Yahudi sünnetinin hatalı olduğunu öğrenen İran asıllı İsrailli Bashi Gabai, 92 yaşında yeniden bıçağın altına yattı. Kirve kimdi dersiniz? Damadı!

Dünya
17 Kasım 2014 Pazartesi

İsrail’in merkezinde bulunan Or Yehuda’da yaşayan Bashi Gabai ve ailesindeki diğer erkekler İsrail sosyal kuruluşu Brit Yosef Yitzchak tarafından Yahudi dini kurallarını belirleyen Alaha’ya göre yeniden sünnet edildiler. 

Brit Yosef Yitzchak adlı kuruluş ilk defa 18 ay evvel basına yaptığı bir açıklama ile İran’ın Şiraz kentinde doğan bazı Yahudilerin hatalı sünnet edildiklerini açıklamıştı. 

Açıklamanın basına verilmesinin ardından İsrail’de dindar çevrelerde söz konusu sünnetlerin yapılış şekilleri ve geçerliliği konusunda büyük bir tartışma başladı.

Brit Yosef Yitzchak kuruluşu Şiraz doğumlu İsraillileri arayıp bularak yeniden sünnet olmak isteyip istemediklerini sordu. Yeniden sünnet edilen ve ismi açıklanmayan kişilerden birinin 92 yaşındaki  babasının da hayatta olduğu ve  hatalı sünnet olduğu ortaya çıkınca ona da sünnet olması teklif edildi. 

92 yaşındaki dede Bashi Gabai hemen teklifi kabul etti ve oğullarının aksine ismini ve resmini Yedioth Gazetesi’ne gururla verdi. 

Sünnet manasına gelen Brit Mila İbranice Tanrı ile kulları arasında bir anlaşma olarak kabul ediliyor ve Yahudi sünneti konusunda uzman kuruluş Brit Yosef Yitzchak’a göre Şiraz’da yıllar evvel yapılan bu sünnetler  İbranice ‘kareth’ (hatalı) olarak nitelendiriliyor. 

Yahudilikte sünnet her yeni doğan erkek bebeğe henüz 8 günlük iken uygulanıyor.