Sukot Bayramı’nda 7’den 70’e herkes Ortaköy Sinagogu’ndaydı

Ortaköy Sinagogu bir ilke imza atarak, 280 kişilik sukada bir hafta boyunca iki binin üzerinde bir katılımcı grubuna ev sahipliği yaptı

Toplum
22 Ekim 2014 Çarşamba

Her sene olduğu gibi, bu sene de Hahambaşı Rav İsak Haleva bayramın ilk üç günü Ortaköy Sinagogu’nda misafirlerle bütünleşti. Hahambaşı Haleva, dualar eşliğinde Sukot Bayramı’nda diğer bayramlardan farklı olarak neşelenilmesi gerektiğinden söz etti. Roş Aşana ve Kipur bayramları ile yaşanılan görkemli günlerden sonra gelen Sukot Bayramı’nda neşeli olmakla, Tanrı’nın insanları affettiğini, onunla olan ilişkinin kuvvetlenmeye başladığının hissedildiğinden söz eden Rav Haleva, sözlerine Sukot Bayramı’nda çok huzurlu ve mutlu olunduğunu anlatarak devam etti. Genç ailelerin davet edildiği ilk gecenin ev sahipliğini yapan Selim Cibili ve ailesine de değerli katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Sukot Bayramı’nın üçüncü gecesi olan Şabat akşamı yahidler grubu ile yine Hahambaşı Rav Haleva’nın katılımı eşliğinde kutlandı. Yemek sırasında Rav Naftali Haleva konuşmasında Oşana Raba’nın öneminden söz etti, bayramın öğretilerini yeniden dile getirdi. Cumartesi sabahı ise Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinederoğlu sinagogu ziyaret ederek Sukot Bayramı’nı kutladı. Konuşmasının ardından Ortaköy Sinagogu Başkanı Albert Elvaşvili, Hazinedaroğlu’nun bu anlamlı ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkürlerini sundu.

Pazar akşamı bu kez 18-25 yaş grubuna yönelik bir döner gecesi düzenlendi. 280 kişiye yakın bir katılım ile gerçekleşen gecede Rav Naftali Haleva gençlere Sukot hakkında bilgi verdi ve katkıda bulunan Doenyas ailesine teşekkür edildi.

Pazartesi akşamı Talmud Tora 4-13 yaş çocuklarının aileleri birlikte özel bir döner partisi yapıldı. Hahambaşı Rav Haleva Talmud Tora’nın öneminden bahsetti. 320 kişiye yakın bir kitlenin katıldığı ve İzzet Bana ile Estreyikas D’Estanbol grubu çocuklarının da bulunduğu gecede seslendirdikleri şarkılarla neşeli anlar yaşandı. 

Bayramın altıncı gününde Özel Musevi Okulları 1, 2, 3, 4. sınıfların tamamı Ortaköy Sinagogu Suka’sını ziyaret ettiler. Öğrenciler, Rav Naftali Haleva’nın düzenlediği oyunlarla birlikte müzik, resim, İbranice ve İngilizce öğretmenlerinin de katılımları eşliğinde coşku dolu anlar yaşadılar.

Bayramın sonunda, Luna ve Murat Bildirici’nin katkıları ile gerçekleşen gecede Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin katılımları ile Ortaköy Sinagogu yine keyifli bir geceye daha ev sahipliği yaptı. Çarşamba sabahı ise Oşana Raba tefilasına katılan yoğun bir kitle ile Arava yapıldıktan sonra dualar ile birlikte yine sukada düzenlenen kahvaltıya geçildi.

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu bir hafta boyunca farklı yaş gruplarında yediden yetmişe, herkese sukada ev sahipliği yapabilmenin haklı gururunu yaşadı.

Sukot Bayramı’nı takip eden Simhat Tora ise her sene olduğu gibi yaklaşık 450 kişilik yoğun bir çocuk grubunun katılımı ile gerçekleşti. Rav Naftali Haleva Ortaköy Sinagogu adına katkıda bulunan herkese ve katılımları ile sukayı dolduran tüm ailelere dualarını ileterek yeni senenin huzur, sıhhat ve barış dolu olması temennisinde bulundu. Ayrıca faaliyetlerde yanlarında olan, video çekimlerinde Pixus-Vedat Şoef’e ve ses ile müzik konusunda Mix Müzik-Avi Ovadya ve Gaydar Mırcık’e teşekkürlerini dile getirdi. Başkan Alber Elvaşvili sinagoglarında böylesi bir yoğun faaliyet gerçekleştiren ve düzenleyen Rav Nafi Haleva’yı tebrik ederken sukanın etkin ve sosyal geçmesinde büyük emeği olan Hayim Aktel’e, öğretileri ile daima motive eden ravlara, bayram boyunca emek harcayan hazan kadrosuna, kadınlar komisyonuna, Berrin Yaeş ile Leyla Haleva’ya, Sinagog Müdürü Lazar Toledo’ya, sukaya ilgi gösteren, katılan yahidlere ve maddi manevi destek veren herkese yönetim  kurulu adına teşekkürlerini dile getirdi.