Polanski filmlerinin yapımcısı Gene Gutowski bir Holokost kurtulanı imiş…

Yönetmen Roman Polanski’nin filmlerinin yapımcısı Gene Gutowski, oğlu Adam Bardach’ın yönettiği filmde dünyaya kendisinin de bir Holokost kurtulanı olduğunu açıklıyor.

Dünya
20 Ekim 2014 Pazartesi

Gutowski 20. yüzyılın en büyük trajedisinden sağ olarak kurtulduğunu üç çocuğundan bile gizlemiş ve ancak yetişkin olduklarında onlara kendisinin  bir Yahudi olduğunu söylemiş.

1960 yılında beraber çalışmaya başlayan ikili, Holokost’un acı anılarını hatırlamak yerine film yapmayı tercih etmişler.

Hem Polanski hem de Gutowski Holokost kurtulanı oldukları halde bu konuyu şimdiye kadar ne konuşmuşlar ne de dünyaya ilan etmişler.

Yönetmen Polanski ve Yapımcı Gutowski,  10 yıl sonra 2002’de yeniden beraber çalışarak Holokost temalı Piyanist adlı filmi yaptıkları zaman bile basına bu konuda bir açıklama yapmamışlar. 

Ancak 89 yaşındaki Gutowski  yıllar sonra bugün fikrini değiştirmiş. 

Gutowski’nin Nazilerden nasıl kurtulduğunu anlatan Dancing Before The Enemy (Düşmanın Önünde Dans) adlı filmin galası  Varşova Film Festivali’nde  23 Ekim Perşembe günü yapılacak. 

Ünlü yapımcı film ile ilgili duygularını şöyle anlatıyor:

“Yıllarca Holokost’ta aileme olanlar hiç başıma gelmemiş gibi yaşadım, adeta olanları inkâr ettim. Çocuklarıma anlatmadım, onların bu yükü taşımasını istemedim, öyle acı ki...  Düşmanın Önünde Dans, bir çocuğun Nazileri nasıl kandırdığını ve nasıl hayatta kaldığını anlatırken, aynı zamanda savaşta yok edilen Polonya’nın Lwow Yahudilerine de  bir ağıttır. ”