ABD, savaş suçlusu Nazilere yıllarca sosyal yardım ödeneği vermiş

Associated Press haber ajansının yaptığı bir araştırmaya göre ABD, 2. Dünya Savaşı sonrası ülkeye iltica eden ancak sonradan Nazi savaş suçlusu olduğu ortaya çıkınca Amerikan vatandaşlığından atılan onlarca kişiye sosyal ödenek vermeye devam etmiş.

Dünya
20 Ekim 2014 Pazartesi

ABD Adalet Bakanlığı söz konusu kişileri kanuni yollardan sınır dışı etmeyi kolaylaştırmak  için onlara kendi istekleri ile Amerikan topraklarını terk etmeleri halinde sosyal güvenlik ödemelerinin hayatları boyunca kesilmeyeceğini teklif etmiş. 

Dolayısı ile ABD vatandaşları vergileri ile, aralarında SS subayları, Nazi savaş makinesinin mühendisleri olan ve savaş suçu dolayısı ile Amerikan vatandaşlığı hakları geri alınan bu kişileri yıllarca finanse etmişler. 

AP, söz konusu gerçeği eski devlet iç yazışmalarını incelemesi sonucu ortaya çıkardığını ve yaptığı bir dizi mülakatın bunu teyit ettiğini iddia ediyor. 

Haberde, bir kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı halde yasal olarak  sosyal güvenlik ödemesi almasının kanuni sayılmasının ABD yasalarındaki bir boşluktan kaynaklandığı da ayrıca belirtiliyor.