ABD’den Kobani yanıtı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun IŞİD´le mücadele konusunda "sadece Türkiye´nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığına" yönelik sözlerine Washington’dan yanıt geldi.

Dünya
10 Ekim 2014 Cuma

ABDden Türkiyeye:  "Tek başına hiçbir ülkenin Kobani'deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, IŞİD konusunda Türkiye’nin rolünün ne olacağı konusunda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tek başına hiçbir ülkenin Kobani'deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışıyoruz. Elbette Türkiye'nin oynayabileceği bir rolü var ama onlarla niyetlerini, kapasitelerini ve ne yapmayı istediklerini konuşmak istiyoruz.

 

(…) geçen hafta yaşananlar gösterdi ki, IŞİD'in askeri kapasitesini durdurmak için acil ve hızlı adımlar atılması gerekiyor.

Türkiye'nin, askeri iş birliği, teröristlerinin finansmanının durdurulması, yabancı savaşçı akışıyla mücadele, insani yardımlar ve IŞİD'in radikal ideolojisinin meşruiyetinin kaldırılması gibi konularda koalisyona katkıda bulanabilecek bir konumda olduğundan şüphe yok.”

 

Ancak Psaki, bir gazetecinin konuyu  Suriye'deki Esad rejimine  getirmesi üzerine, “koalisyonun önceliklerinin ve hedeflerinin değişmediğini ve bunun da IŞİD olduğunu” söylemekten kaçınmadı.