Formula 1: Rekabetin Adresi Mercedes

Her zaman güçlü takımların rekabetine sahne olan Formula 1, bu sezon Mercedes takımının iki pilotu arasındaki ezeli rekabete sahne oluyor

Roza SABA MORHAYİM Spor
1 Ekim 2014 Çarşamba

Nice rekabetlere sahne olmuştur Formula 1. En çok da takım arkadaşları arasındaki ezeli rekabet konu olmuştur manşetlere.

Paylaşılamayan şampiyonluklar, tarihe adını yazdıran büyük yarışlarla belirlenmiştir her zaman.

Ayrton Senna ile Alain Prost, iki efsane pilot, iki takım arkadaşı, iki farklı ruh, bir diğeriyle mücadele etmekle geçen iki kariyer.

Eski heyecanlı çekişmeler artık kalmadı derken pistler yeni bir rekabetle savaş alanına döndü. Rekabetin ismi bu sefer Mercedes takım arkadaşları Nico Rosberg ile Lewis Hamilton.

Lewis Hamilton, 2008 yılında Dünya Şampiyonluğu’nu elde ettiği takımı McLaren’den ayrılma kararı aldığını açıkladığında 2012-2013 sezonu henüz sonuçlanmamıştı. Hamilton’ın McLaren’deki takım arkadaşı Jenson Button’la son zamanlarında anlaşmazlık yaşadığı öne sürülmüştü, hatta olay Hamilton’ın Button’ın yarış planını yarıştan hemen önce sosyal medyada paylaşmasıyla başka bir boyuta taşınmıştı. İkili yine de sezon sonuna kadar profesyonel tutumlarını sürdürmüşlerdi.

Asi ruhu ve risk almayı seven kişiliğiyle tanınan Hamilton, genç Alman pilotu Nico Rosberg ile takım arkadaşı olduğunda bu ikilinin nasıl bir dinamiğe sahip olacağı merak konusu oldu.

İkili sezon boyunca kazanılan yarışların çoğunu paylaşarak Mercedes’i pisti domine eden takım yapmayı başardılar. Ancak zaman ilerledikçe insanların aklında önemli bir soru işareti belirdi; büyük mücadelenin tek kazananı hangi takım arkadaşı olacaktı.

Nico Rosberg sistemli ve istikrarlıydı; Lewis Hamilton hızlıydı, riske girmeyi seviyordu. Rosberg istikrarlı teknik sürüşü sayesinde kazandığı akıllı puanlarla şampiyonanın zirvesine yerleşmeyi başardı. Ancak Hamilton Rosberg’in matematik hesaplarını pistte aldığı beş zaferle alt üst etti.

Bahreyn Grand Prix

Sezonun üçüncü yarışı Bahreyn Grand Prix’sinde ikili arasındaki çekişmenin tohumları atılmaya başlanmıştı bile. Rosberg yarışa avantajlı pol pozisyonu ile başlamasına rağmen Hamilton yarışa daha iyi bir başlangıç yaptı ve daha ilk turda liderliği eline alarak yarış sonunda galip gelmeyi başardı. İkili yarış sonrası bir diğeri için güzel açıklamalarda bulunarak dostluk mesajı vermeye çalıştılar.

Monako Grand Prix

İkili arasındaki gerginlik su yüzüne çıktığında bu kez söz konusu eleme turuydu. Hamilton, Rosberg’i eleme turunda pol pozisyonunu elde etmek için kasten pistten dışarı çıkmakla suçladı. Rosberg’in lider olarak, Hamilton’ın ikinci bitirdiği yarışın ardından olaya efsane F1 pilotu, Mercedes Yönetim Kurulu Başkanı Niki Lauda da dâhil oldu. Niki Lauda, ikili arasındaki çekişmenin farkında olduğunu ve işlerin çığrından çıkmaması için olaya müdahale edeceğini, ikiliye bu mücadeleyi profesyonel bir biçimde çok çalışarak sürdürmeleri gerektiğini söyleyeceğini belirtti.

Macaristan Grand Prix

İkili arasında mücadele Macaristan Grand Prix’sinde tam anlamıyla alevlenmeye başladı. Mercedes takımının yarış sırasında Rosberg’in geçebilmesi için takım radyosundan Hamilton’a kenara çekilmesi yönünde istekte bulunması Hamilton tarafından sorgulanmıştı. Yarışı Rosberg’in önünde üçüncülükle bitiren Hamilton, yarış sonrası yaptığı açıklamalarda bu karara şok olduğunu belirtmiş, ikisinin aynı yarışta olduğunu ifade etmişti. Mercedes takımı, Rosberg’in  kalan pit stop’a olabildiğince çabuk gelebilmesi ve böylece daha çok puan kazanabilmesi için bu kararı aldıklarını belirtmişti. Rosberg ise olayla ilgisi olmadığını, kendisine sadece takımın aldığı kararın iletildiğini söyleyerek takımın bunu kendi içinde çözmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Belçika Grand Prix

Belçika Grand Prix’sinde artık işler tam anlamıyla karışmaya başlamıştı. Rosberg, Hamilton’ın aracına çarpmış ve onu yarış dışı bırakmıştı. Rosberg yarışa hasarlı aracıyla devam etmiş ve Red Bull takımı pilotu Daniel Ricciardo’nun ardından yarışı ikinci bitirmeyi başarmıştı. Hamilton’ın açıklamasına göre Rosberg, aracına kasten çarptığını kabul etmişti. Mercedes F1 Direktörü Toto Wolff olayın kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve olay için Rosberg’i suçlamıştı. Bu açıklamalar sonrasında kritikler tarafından Mercedes yönetiminin kontrolü ele alma konusunda zayıf olduğu öne sürülmüştü.

Şampiyonanın sonuçlanmasına daha beş yarış varken son durum ise şöyle; Hamilton, Rosberg’in Singapur Grand Prix’sinden çekilmesinin ardından zirveye yerleşti, Rosberg ise Hamilton’ın sadece üç puan gerisinde. Red Bull ve Ferrari pilotları Daniel Ricciardo ile Fernando Alonso ise sıralamada ikiliyi takip eden isimler.

Bir tarafta babası Keke Rosberg’in yolunda ilerleyip ilk şampiyonluğunu elde etmek isteyen Nico Rosberg, diğer tarafta ise genç yaşta elde ettiği şampiyonluğuna yenisini eklemenin peşinde koşan Lewis Hamilton.

Şampiyona nasıl sonuçlanır bilinmez, ancak Lewis Hamilton ve Nico Rosberg ikilisinin bu süre boyunca çok konuşulacağı kesin.