Obama ve Cameron’dan bayram mesajı: Antisemitizmle mücadeleye devam

ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron yayınladıkları Roş Aşana mesajlarında antisemitizmle mücadeleye her zaman devam edeceklerini vurguladılar.

Dünya
24 Eylül 2014 Çarşamba

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, salı akşamı ABD, İngiltere ve dünyadaki tüm Yahudilere hitaben birer Roş Aşana mesajı yayınladılar.

Obama, en içten şekilde tatlı ve mutlu bir yeni yıl dilerken, ‘eski dostu’ Elie Wiesel’in sözlerinden alıntı yaptı: “Tanrı, insanlara bir sır verdi. Ve o sır, nasıl başlanacağı değil, nasıl yeniden başlanacağıdır. İçinde bulunduğumuz bu günler Tanrı’nın verdiği bu hediyeyi kutlamanın, yenilenmenin sırrı için teşekkür etmenin en iyi zamanı.”

Mesajında antisemitizmle karşı cesaretle mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Obama ülkesinin İsrail ile müttefikliğinin sarsılmaz olduğunu bir kez daha yineledi.
Obama mesajını, “Benim ailemden sizin ailenize Şana Tova” diyerek noktaladı. 

 

Cameron da mesajında Yahudilerin İngiltere için önemine değindi:

“Bu kutsal günler, geriye dönüp bakmak ve sonrasında ileriye, geleceğe bakmak için bir fırsat veriyor. Geriye dönüp bakmak ve Yahudilerin İngiltere’ye yaptığı katkıları görmek: Her alanda mükemmeliyetçilik, her topluma katkı sağlamak, namus, tolerans, çalışkanlık ve sorumluluk değerlerini yaşatmak.

Bize çatışmadan ve önyargıdan uzak bir gelecek bakmak için de fırsat veriyor. Bu da Ortadoğu’da kalıcı bir barış, ailelerin roket saldırıları korkusu hissetmeden yaşaması demek. Bu da ülkedeki önyargıları tamamen yok etmek demek, çünkü İngiltere’de antisemitizme hiçbir zaman müsamaha göstermeyeceğiz.”

Cameron'un video mesajı

http://www.youtube.com/watch?v=WnVSL7NG_tg

 Obama'nın mesajı için aşağıdaki ekranı tıklayın: