Yahudi olduğunu gizleme operasyonu

IŞİD terör örgütünün kafasını keserek idam ettiği ikinci Amerikalı gazetecinin Yahudi olduğunun ortaya çıkması yeni ve inanılmaz bir hikayeyi su yüzüne çıkardı; ‘Amerikalı Yahudi gazeteci Steven Scotloff´s’un Yahudi olduğunu ve İsrail vatandaşlığını gizleme operasyonu.’

Dünya
4 Eylül 2014 Perşembe

Scotloff’un kaçırılmasından hemen sonra, yaklaşık olarak 150 gazeteci arkadaşı, serbest çalışan muhabirin Yahudi olduğunu kanıtlayan kayıtları internetten silmek için  çalışma başlatmış.

Son derece gizli yürütülen çalışma 20 değişik ülkeden ve farklı lisanlar konuşan gazeteci arkadaşları tarafından titizlikle yapılmış.

Arkadaşlarının onun kaderi hakkında son derece emin oldukları tek gerçek, Scotloff’u elinde bulunduran teröristlerin gazetecinin Yahudi olduğunu, dahası İsrail vatandaşlığını öğrenmeleri durumunda, anında infaz edileceğiydi.

Reuters’ın haberine göre,  2013’te Türkiye’den kendi kullandığı araba ile Suriye’ye giriş yapan Scotloff’un kaçırıldığı anda başlatılan bu  silme çalışması, gazetecinin internette yazdığı haberlerden şahsi facebook hesabına kadar son derece kapsamlı bir şekilde yürütülmüş. 

Ancak ABD istihbarat birimlerinin de destek verdiği tüm silme faaliyetlerine rağmen teröristler onun gerçek kimliğine ulaştılar ve Scottloff,  kafası kesilerek idam edilen 2. Amerikalı gazeteci oldu.

ABD Başkanı Barack Obama Scotloff’un katledilmesi sonrası çok sert bir açıklama yaptı.

Obama,  IŞİD terör örgütünün ezilip yok edileceğini söyledi.