Gazze ve İsrail’de savaş tüm hızı ile sürüyor

Hamas, Tel Aviv dahil İsrail şehirlerini roket ve füze ateşi ile bombalarken İsrail de örgütün kumanda merkezleri ve cephanelerinin bulunduğu bölgeleri havadan ve karadan bombalıyor.

Dünya
31 Temmuz 2014 Perşembe

 

İsrail askerleri ile Hamas militanları arasında Gazze içinde çatışmalar ise tüm hızı ile sürüyor.

Diplomatik cephede BM ve uluslararası toplum, tarafları derhal ateşkes yapmaya zorlarken, İsrailli yetkililer, Gazze’den İsrail sınırlarının içine kazılmış ve teröristlerin eylem yapmak için kullandığı tüm tüneller yok edilinceye kadar operasyonların devam edeceğini belirtiyor.

Geçtiğimiz pazartesi günü  bu tünellerden Şaar-Ha Negev bölgesine giren 4 Hamas militanı,  5 İsrail askerini öldürdükten sonra biri hariç kaçmayı başarmıştı.

Bayramın birinci günü, İsrail jetlerinin Hamas liderlerinin evlerini hedef aldığı operasyonda Jabalia bölgesinde yüksek rütbeli bir Hamas komando komutanını öldü. Hava saldırısı sırasında Gazze’de  içlerinde dört yaşında bir çocuğun da olduğu 24 kişi ölürken 70 kişi yaralandı.

 Pazartesi günü  Gazze’de bulunan Şifa Hastanesi ve mülteci kampı da saldırıya uğradı.

Şifa Hastanesi’nde iki kişi yaralanırken mülteci kampında aralarında 8 çocuğun da olduğu 10 kişi hayatını kaybetti.

Hamas ve İsrail ordusu hastane ve mülteci kampına yapılan saldırı konusunda birbirini suçladı.

İsrail ordusu her iki olayda da Hamas tarafından atılan bomba mermilerinin kısa düşerek yanlışlıkla sivil alanda patladığını iddia ederken Hamas İsrail ordusunu suçladı.

 

Çarşamba günü Gazze’de meydana gelen çatışmalarda Jabalia’da bir okula ve bir pazar yerine bomba düştü, okulda bulunan 20 çocuk hayatını kaybetti.

BM olaydan dolayı İsrail’i kınadı ve soruşturma açılacağını duyurdu.

BM sözcüsü Pierre Krahenbuhl okulun koordinatlarının tam 17 kez İsrailli yetkililere verildiğini belirtirken İsrail ordusu militanların özellikle okulun yakınındaki bir bölgede mevzilenerek İsrail askerlerine ateş açtığını iddia etti. 

İsrail ordu sözcüsü basına yaptığı açıklamada okulun hedef alınmadığını ancak militanların ateş noktasını hedef alan bir top mermisinin yanlışlıkla okula gelmiş olabileceğini söyledi.

Sözcü ordunun da bağımsız olarak olayı araştırdığını belirtti. 

 Karada ve havada tüm hızı ile devam eden Hamas- İsrail savaşında şimdiye kadar çoğu sivil 1360 Filistinli ölürken 56 İsrail askeri ve 3 sivil İsrailli öldü.