Obama, BM: “Gazze’de ateşkes derhal”

Dün ABD Başkanı Barack Obama tarafından dile getirilen, Gazze’de kayıtsız şartsız ateşkes çağrısı Birleşmiş Milletler tarafından yinelendi; Pazar günü geç saatlerde toplanan BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve Hamas’a seslenerek tüm saldırıların derhal durdurulmasını istedi.

Dünya
28 Temmuz 2014 Pazartesi

BM, ana hatları Mısır tarafından çizilen barış şartlarının ivedilikle görüşülmeye başlanmasını istiyor.

Pazar akşamı ABD Başkanı Barack Obama da, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu arayarak Gazze’deki operasyonların durdurulmasını ve 2012’de Hamas ile İsrail arasında yapılan ateşkes şartlarına uyulmasını istedi.

Dün bir defa İsrail tarafından, bir defa da Hamas tarafından tek yanlı olarak ateşkes ilan edilmiş ancak Hamas, İsrail şehirlerine roket atmaya devam ederek kendi ilan ettiği ateşkes dahil her iki ateşkesi de bozmuştu.

Bugün sabah saatlerinde Gazze’den İsrail’in Aşkelon şehrine roket atıldı, İsrail Hava Kuvvetleri de roketlerin ateşlendiği Gazze’deki Beit Lahia bölgesini bombaladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ı kendi ilan ettiği tek taraflı ateşkesi bile bozmak ile suçlarken, Filistin Özerk Yönetimi BM Temsilcisi Riyad Mansur, uluslararası topluma Gazze ablukasının kaldırılması için İsrail’e baskı yapmaya çağırdı.

İsrail BM Temsilcisi Ron Prosor’da konsey toplantısında yaptığı konuşmada Hamas’ı suçladı ve Gazze’ye gönderilen milyonlarca dolar yardımın halkın refahını yükseltmek yerine binlerce roket almak ve yapımı yüz binlerce dolar tutan tüneller inşa etmek için kullanıldığını belirtti.