Gazze’de çocuklar şokta

Savaş büyükleri etkilediğinden çok daha fazla çocukları etkiliyor. Gazze’de yaşayan çocuklar yanı başlarında cereyan eden savaştan dolayı hayati tehlikenin yanı sıra psikolojik olarak da etkileniyorlar.

Dünya
14 Temmuz 2014 Pazartesi

Alt ıslatma, depresif ağlama nöbetleri ve sese aşırı tepki,  genç Gazze vatandaşlarının son  günlerde ortaya çıkardıkları davranış bozukluklarından sadece birkaçı.

 

Savaş gerçeğinin yaşayan bu çocuklar, İsrail’in hava saldırılarından dolayı duman ve ateşin hayatın bir parçası olduğu bu sokaklarda yaşadıkları travmayı ömürleri boyunca unutmayacak.

Her ne kadar İsrail ordusu hedef aldığı binaları önceden telefonla ardından ses bombaları ile  uyarıp sonrasında bombalasa da sivil kayıplar ölenlerin çoğunu oluşturuyor.

BM verilerine göre ölenlerin dörtte üçü sivil. 

Yedioth Aharonot gazetesinin Gazze kaynaklarına dayanarak  yaptığı haberine göre, şu ana kadar Gazze’de Hamas’a ait 120 ev İsrail ordusu tarafından yerle bir edildi.

Yerel halk, hassas güdümlü füzeler ile hedef alınarak vurulan tüm evlerin Hamas’a ait olduğunu, şimdiye kadar örgütle bağlantısı olmayan kimsenin evinin yıkılmadığını doğrulasa da yapılan operasyona öfkeli.

El Cezire TV’sine konuşan Uluslararası Çocukları Koruma Derneği Filistin Temsilcisi Eyad Abu Eqtaish, meydana gelen trajediyi şöyle açıklıyor. “Uçaklar askeri hedef olmayan bir binayı bombalarken evin içinde altı çocuk öldü,  uluslararası camia İsrail’e gereken baskıyı yaparak Cenevre Anlaşması’nın savaşta sivilleri koruyan maddelerine uymasını sağlamalı. İsrail’in hiçbir ayırım yapmadan Gazze bölgesini hedef almaktadır. Bunun en büyük kanıtı aralarında çocukların olduğu kayıpların çoğunun sivil olduğudur.” 

İsrail ordusu yaptığı açıklamalarda,  uluslararası yardım örgütlerinin bu suçlamalarına, Gazze’de hedef alınan binaların Hamas militanlarına  ait olduğunu ve terör yuvası olarak kullanıldığını iddia ederek cevap veriyor.

İsrailli yetkililere göre Hamas, silah ve cephanelerinin bulunduğu binalara bilerek ve isteyerek sivilleri kalkan olarak yerleştiriyor.