Piyasalara tatil mi bayram mı?

Piyasalarda kısa vadeli beklentilerin gerçekleştiği bir dönemdeyiz. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz azaltımı ile aldığı karar, Euro/USD paritesini kısa vadeli olarak olması gereken seviyelere taşıdı

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi
9 Temmuz 2014 Çarşamba

1.35 / 1.36 civarındaki paritenin aşağıya hareketinin devamı için hem FED’in hem ECB’nin bilanço büyüklüklerine ve kompozisyonlarına, hem de ekonomik büyüme ile enflasyonlarına bakmaya devam etmek gerekiyor. Altında ise belirttiğimiz üzere, ons 1250 dolar seviyesinde alım fırsatı sunuyordu. Nitekim 1316 dolar seviyelerinde 1350, 1370 ve 1400 teknik seviyeleri yukarıda 1270, 1250, 1200 dolar seviyeleri aşağıda genel dikkat edilmesi gereken bantlar. Bizde 16 Temmuz ve 6 Ağustos yüklü Hazine itfa (ödeme) günü ve yine itfadan daha az miktarda ihale öngörülüyor. İhalelere göre döviz ve borsa hareketlerine bakmak lazım. Hazine borçlanma faizi 2 ve 10 yıllıklarda mevcut koşullara göre seviyesini belirlemiş durumda. BİST’te alt bantta 75.500 ve 73.500 seviyelerinde destek / direnç var. Yurtiçinde faiz ve seçim(ler), yurtdışında bölgesel ve FED/ECB’ye başta olmak üzere önemli piyasa gelişmelerine göre yatırımcılar yön bulacaktır. 16 Temmuz Bej Kitap ve Kapasite Kullanım Oranları’nın açıklanacağı gün, 30 Temmuz’da FOMC toplanıyor. Haberimizin çıktığı gün Avrupa Merkez Bankası konsolide Euro sistemi finansal tablolarını açıklayacak. Euro Bölgesi’nde cüzi miktarda para arzında artış bulunuyor. NYSE Dow Endeksi 17.000 rekorunu kırarak şişmeye devam ediyor.

Not: Bu yazıda yer alan bilgi ve yorumlar herhangi bir şekilde yatırım danışmanlığı ve önerisi kapsamına girmemektedir. Yer alan bilgiler ve bunların kapsamında alınan karar ve uygulamalardan, doğabilecek sonuçlarından, Şalom ve yazarın herhangi bir yükümlülüğü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.