Yahudi bir anneden Arap annelere mektup

İsrail’in Yedioth Aharonot gazetesinde yer alan bir köşe yazısında Yahudi anne Bambi Sheleg tüm Arap annelere hitaben bir mektup kaleme aldı.

Dünya
24 Haziran 2014 Salı

56 yaşındaki anne ve yazar  Sheleg açık mektubunda, anne-oğul ilişkisinin Batı toplumlarından kat ve kat güçlü olduğu Arap toplumunda annelerin çocuklarını neden şiddete bulaşmaktan koruyamadıkları sorusunu dile getiriyor.

 Yazar Ortadoğu’da yaşayan bir kadın olarak erkek çocukların hayatlarının neden bir ırkın, dinin veya grubun diğerlerine karşı üstünlüğünü sağlamak için feda edilmesi gerektiğini de sorgulayarak bölgedeki savaşların manasızlığına dikkat çekiyor.

İnsan öldürmenin hem Kur’an’da hem de Tevrat’ta tüm yaratılışı Tanrı’nın gözünde küçük düşürdüğünü hatırlatan Sheleg sözlerine şöyle devam ediyor: “Bir kadın ile bir erkeğin düşünce yapısı temelde büyük farklılıklar gösterir. Bxunun sebebi kadın karakterin hamilelik gibi bir erkeğin asla yaşamadığı duygusal ve fiziksel bir tecrübeden geçmiş olması ve doğum gibi tehlikeli bir olayda hayatlarını çocukları için riske etmiş olmasıdır.

Dahası bir çocuğun yetişmesi  için yapılan çaba, fedakarlık ve duaları da düşünecek olursak bir annenin; sebebi ne olursa olsun  genç erkekleri bir anda savaşa, ölüme, başkalarını öldürmeye gönderen mantaliteyi anlaması imkansızdır.

Kendini savunma dışında savaş çağrısı yapmak tüm anne- babaların yıllarca emek verdiği bu evlatları ölüme göndermek nasıl açıklanabilir?

Hem Arap hem Yahudi kültüründe din kitapları insan hayatının kutsallığından söz eder.

Kur’an, bir kişinin öldürülmesini aslında tüm toplumun ölmesi, bir kişinin hayatını kurtarılmasının  da aslında tüm toplumun hayatının kurtulması olarak görmektedir.

Aynı şekilde ünlü Yahudi Filozof ve Haham Maimonides  Yahudi kanunlar kitabı Talmud’un kayıplar ile ilgili bölümünde bir insanın ölümüne sebep olmuş  kişinin aslında her şeyini kaybettiğini ve bir insanı kurtaran kişinin ise aslında tüm dünyayı kurtardığını ifade eder.

Tanrı’nın yarattığı her insan tektir ve bir eşi daha yoktur.

Ne onun gibi biri daha evvel dünyaya gelmiş ne de bir daha gelecektir.”

Yazar Sheleg, böyle ortak bir kültüre sahip iken neden Arap annelerin oğullarını şiddete bulaşmaktan koruyamadıkları sorusunu ise şöyle dile getiriyor: “Neden biz Yahudi ve Arap anneler çocuklarımızı kılıcın cazibesinden ve şiddetten korumakta başarısız olduk?”