ABD, Irak’a 300 askeri danışman gönderiyor

ABD Başkanı Barack Obama dün tüm dünyanın merakla beklediği Irak açıklamasını yaptı.

Dünya
20 Haziran 2014 Cuma

Amerika saati ile öğlen 13:30’da basının karşısına çıkan Obama, Irak’a muharebe birliği göndermeyeceğini ancak Irak ordusunu eğitecek 300 kişilik küçük bir birliğin ülkede konuşlanacağını belirtti.

Obama açıklamasında ABD’nin Irak stratejisini şu başlıklarla özetledi:

1-) ABD Irak’a muharebe birliği göndermeyecek ancak IŞİD terör örgütü ile karşı karşıya kalacak Irak bölüklerini eğitecek ve silahlandıracak.

2-)  ABD’nin elçiliğini korumak ve vatandaşlarının güvenliği sebebi ile bölgede emniyeti sağlayan  Amerikan Deniz Kuvvetleri varlığı daha da güçlendirilecek.  Bağdat bölgesine asker gönderilmesi sadece elçiliği korumak içindir.

3-) Pentagon gerekli gördüğü takdirde yerini ve zamanını kendi yetkisi ile belirleyerek  düşman unsurlarına nokta vuruşlu hava harekâtı yapabilir.

Başkan tüm konuşması boyunca  sık sık ABD askerlerinin kesinlikle düşman ile sıcak bir temas sağlamaktan kaçınacaklarını ancak kendilerine direkt bir saldırı olması halinde müdahil olacaklarını belirtti. 

Washington’a yakın kaynaklar Obama yönetiminin, IŞİD’in başlangıçta hızla ilerlemesi yüzünden önce bir panik yaşadığını ancak daha sonra yapılan ayrıntılı değerlendirmelerde  örgütün Bağdat’ı alacak kadar kuvvetli olmadığının ortaya çıktığını dolayısı ile strateji değiştirdiğini belirtiyor. 

 IŞID’in başlangıçta bu kadar  hızlı ilerlemesi Suriye sınırına yakın bölgelerde Bağdat yönetimine bağlı askerlerin tek kurşun atmadan mevzilerini terk etmesi ile açıklanıyor.

Ancak Bağdat ve petrol bölgelerinde konuşlanmış Irak askerlerinin özel kuvvetlerden oluştuğu Maliki yönetimine son derece sadık olduğu gözleniyor. 

Obama bu sebeple direkt bir müdahale yerine Irak askeri unsurlarını kullanarak dolaylı bir müdahaleyi tercih ediyor.