Bulutların üstüne çıkmayan kalmayacak...

Dijital dünyanın vazgeçilmez bir unsuru da ‘veri yedekleme’. iOS 8 mobil işletim sistemi ile Mac bilgisayarlar için OS X Yosemite işletim sistemlerini duyuran Apple, bulut bilişim alanında duyurduğu yeniliklerle aslında yıllardır sektörü uzaktan takip ederek ürününü geliştirdiğini bir kez daha herkese gösterdi.

Aydın BOLKAR Teknoloji
18 Haziran 2014 Çarşamba

Bulut bilişim tarafındaki en yaygın ürünlerden biri olan Dropbox'un kurucularının, Steve Jobs hayatta iken yaptıkları toplantıda söyledikleri çok konuşulmuştu. Steve Jobs, o tarihte bugüne göre oldukça küçük olan Dropbox'u almayı teklif etmiş ve teklifi geri çevrilmişti. Bunun üzerine Jobs, Dropbox hizmetinin bir ürün değil, bir 'özellik - feature' olduğu konusunu belirtmiş ve piyasaya çıkarmaya hazırladığı iCloud hizmeti ile tüm piyasadaki oyuncuları sektörden sileceğini iddia etmişti.

Steve Jobs'un vefatından önce yaptığı son sunumda duyurduğu iCloud hizmeti, 2011 yılının ekim ayındaki yazılım güncellemesi ile tüm Apple mobil cihazları, Mac bilgisayarlar ve Windows ile çalışacak şekilde tasarlanmıştı.

Ancak ilk sürümlerinde çok kapalı bir sistem olduğu izlenimini veren iCloud, yalnızca fotoğrafların kaydedilmesi ve mobil cihazların çalınmaya karşı yedeklerinin buluta alınması fonksiyonlarını yerine getiriyordu. Dropbox ve benzerleri gibi daha rahat kullanımlı bir deneyim yaşatmadığı için birçok teknoloji uzmanının eleştiri oklarına maruz kalan Apple, bu taraftaki sessiz ve kararlı ilerlemesini değiştirmedi ve her güncellemede ufak ilaveler yaparak iCloud’u geliştirdi.

iOS 8 mobil işletim sistemi ile Mac bilgisayarlar için OS X Yosemite işletim sistemlerini duyuran Apple, bulut bilişim tarafında duyurduğu yeniliklerle aslında yıllardır sektörü uzaktan takip ederek ürününü geliştirdiğini bir kez daha herkese gösterdi.

iCloud Drive adını verdikleri ürün, aslında sektör için yeni olmasa da Apple tarafından geliştirildiği için ürünün algısı ve çalışması tarafında birçok yeniliği içinde barındıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Adet olduğu üzere, her yaz başı yaptığım yedekleme ve değerli verilerinizi buluta taşıma konusundaki hatırlatmamı bir kez daha yapmak istiyorum. Yaz aylarında Facebook’ta şu şekilde durum güncellemelerine rastlamak mümkün oluyor. ‘Telefonumu suya düşürdüm, numaralarım kayboldu, özelden msj pliiiz’, bu mesajların kış versiyonları da ‘Takside düşürdüm, çalındı vb.’ şekillerde olmakta.

Eğer iPhone kullanıyorsanız mutlaka ‘iCloud Yedekleme’ özelliğini açık tutun ve kullanın. Bir pazarlama taktiği olarak Apple yalnızca 5 GB depolama alanını ücretsiz olarak sunuyor, kalanı için satın alma yapmanızı istiyor. Buraya ödeyeceğiniz paranın hatıralarınızı saklayacağını düşündüğünüzde, daha iyi bir alternatifiniz yoksa kullanmanızı tavsiye ederim. Depolama özelliği yalnızca Wi-Fi üzerinden ve telefon veya tablet şarjda iken gerçekleşiyor, bunu unutmayın.

Hem Android, hem de iPhone kullanıcıları için özellikler resimlerini yedekleyebilecekleri en rahat uygulamalardan ikisi Google+ ve Dropbox. Bu iki uygulama da arka planda çalışıyor ve istersen hem videolarınızı, hem de fotoğraflarınızı buluta yedekliyor. Seçime bağlı olarak mobil data bağlantısını da kullanabilen uygulamalarını bu özelliğini bilhassa yurt dışına çıkarken kapamanızı tavsiye ederim, yoksa kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.