Rus usulu yozlaşma: LEVİATHAN

Yaptığı üç filmle günümüz Rus toplumu üzerinde önemli şeyler söyleyen, tespitler yapan, eleştirel tavır takınan bir yönetmen olarak takdir toplayan Andrey Zvyagintsev, Cannes’da ana yarışmaya ikinci kez ‘Leviathan’ ile katıldı

Viktor APALAÇİ Sanat
18 Haziran 2014 Çarşamba

İnsanların kendilerini güvende hissetmedikleri bir ülke hayatını anlatan bu sosyal drama, jüri tarafından En İyi Senaryo Ödülü ile taçlandırıldı. Bu çok kişilikli dram, bizleri günümüz Rus toplumundaki kaos atmosferine bir geziye davet ediyor. Film su gibi akan votka eşliğinde politikacıların güvenlik birimlerinin, arsa spekülatörlerinin, Moskovalı işbilir bir avukatın, ihanetin kol gezdiği ilginç bir yolculuğa götürüyor. Rusya’nın kuzeyindeki Barrents denizi kıyısındaki Mourmansk’taki bir kasabada geçen konusuyla film, tamirci Kolia’nın şahsında bireyin toplumdaki yerini ve insanlık durumunu araştırıyor.

Zvyaginstev’in Oleg Negrin’le müştereken yazdığı, jürinin ödüllendirdiği senaryo, kaynağını İngiliz Thomas Hobbes’un 1651’de yazdığı araştırma kitabından alıyor.

Rus Senarist-yönetmen bu tercihini şöyle açıklıyor: “Yaşadığımız toplumda, ister ilkel, ister en gelişmişi olsun, önümüze muhakkak şu alternatif çıkacaktır; köle olarak veya özgür yaşamak.”

Konu kısaca şöyle: Yerel vali Vadim, turistik bir tesis inşa edebilmek için, ilk karısından olan oğlu ve ikinci karısıyla yaşayan Kolia’dan evini tahliye etmesini ister. Bu yozlaşmış politikacıyla başa çıkabilmek için Kolia, Moskova’nın ünlü bir avukatı olan askerlik arkadaşını yardıma çağırır. Kendi inşa ettiği, altında iş yeri olan bu evi Vadim’e satmayı reddeden Kolia’nın başı belaya girer.

Avukatın Kolia’nın genç karısıyla ilişkiye girmesi durumları büsbütün karıştırır. Film, Tanrı’nın terk ettiği bu kasabada, kötülüğün, iyilik üzerindeki mutlak zaferiyle noktalanır. Zvyagintsev müthiş bir sinematografi ile bu iki buçuk saatlik ırmak-filmin alınacak dersler barındıran müthiş finalini çeker.

Bir önceki filmi ‘Elena’ (2011) ile Cannes Belirli Bir bakış bölümünün Jüri Ödülü’nü kazanan Rus yönetmen, ana yarışmadaki ilk filmi ‘Sürgün/Izgagnie’ (2007) ile En İyi Aktör ödülüne sahip olmuştu. 50 yaşındaki, Sibirya (Novosibirsk) doğumlu Zvyagintsev, 2003 yılında Venedik Film Festivali’nde ‘Dönüş/Vozvrashenie’ ile Altın Ayı Ödülü kazanmıştı.