“Halk beni istemez ise giderim”

Mısır’da yakında gerçekleşecek genel seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Genelkurmay eski Başkanı Abdül Fettah el Sisi basına yaptığı açıklamada, seçilmesi durumunda radikal İslamcıların devlet otoritesine paralel bir kuvvet oluşturmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Dünya
12 Mayıs 2014 Pazartesi

11 Mayıs Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sky News TV’sine konuşan eski general, Mısır’da dini bir liderin siyasete karışmasına gerek olmadığını belirterek, Müslüman Kardeşler hareketine de  bu yüzden karşı çıktığını söyledi. 

Sisi konuşmasında, Mursi iktidarını da eleştiri yağmuruna tuttu.

Müslüman Kardeşler’i, devlet yönetimini eskisinden çok daha totaliter bir yapıya çekmek ile suçlayan Sisi, dinci hareketin ülkenin ekonomik sorunlarını çözmekten çok laiklerle dinciler arasında savaş çıkarmak ile ilgilendiğini belirtti. 

Yüzlerce Müslüman Kardeşler partisi üyesinin idam cezasına çarptırılması konusundaki soruyu cevapsız bırakan Sisi, bir soru üzerine, eğer halk kendisini ileride istemez ise de istifa edeceğini söyledi. 

Sisi sözlerine şöyle devam etti: “Eğer bir gün halk beni protesto etmek için sokakları doldurursa iktidardan gitmek için ordunun kapıma dayanmasını beklemeyeceğim.”