Berlin’de ilk kez yapılacak Maccabiat Oyunları 2015’te: SİZ DE PARÇASI OLABİLİRSİNİZ!

4 Mayıs Pazar günü, Neve Şalom Kültür Merkezi’nde 2015 yılında, Berlin’de gerçekleşecek Avrupa Maccabiat Oyunları’nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Meyzi ADONİ Spor
7 Mayıs 2014 Çarşamba

2015 Maccabiat Oyunları tanıtım toplantının başında 2013 yılındaki Maccabiat’tan görüntüler, katılımcılarla paylaşıldı. Ardından Komite Başkanı Yusuf Aner, “Berlin 36 Avrupa ülkesinin katılacağı bir Maccabiat olayı. Aranızda deneyimliler var. Yeni olarak 1999-2000 doğumlular da 2015’teki müsabakalara katılacaklar. Ayrıca yaşça küçük olsalar da kendi branşlarında üstün başarılı olan 2001 doğumluları da beraberimizde Berlin’e götüreceğiz,” sözleriyle toplantıya başladı.

Gerekli olan tüm onayların resmi olarak Ankara’dan verildiğini ve özel izinle bu oyunlara katılındığını belirten Aner, Viyana’da olduğu gibi Berlin’de de sporcuları büyükelçimizin karşılayacağını belirtti. Berlin tanıtım filminin de izlendiği toplantıda, videodaki “Tarih boyunca Berlin’de yapılacak olan ilk Maccabiat’ın parçası olun!” sözleri dikkat çekti. Son olarak bütün aileleri açılış törenine davet eden ve bu duygunun özel olduğunu belirten Aner sözlerine son verdi.

Bu Maccabiat’ların antrenman ve sonrasındaki seçim süreci, daha evvelki Maccabiat Oyunları’ndan çok farklı olacak. Özellikle takım sporlarında aday kadro çalışmalarından sonra esas kadro seçilecek. Yani herkes sene içinde antrenmanlara katılabiliyor fakat esas kadro, Maccabiat’a 3-5 ay kala antrenman katılımı ve takımla olan uyum becerilerine göre seçiliyor. Oyunlar için antrenmanlara bu ekip devam ediyor.

KATILACAK EKİPLER

Berlin’de, basketbola 12 kişi (10+2 antrenör), futsala 10 kişi (8+2 antrenör), ferdi sporlarda her kontenjanda altı sporcu, master’larda da her yaş grubuna altı kişi katılabiliyor. Futsal takımı 97-2000 doğumlulardan, iki ekip olacak. Bir takım 98-97 doğumlu olacak, diğer takım 99-2000 (performanslarına göre 2001’liler de bu ekip içerisinde kendilerine yer bulabilecekler). Basket takımları da 97-2001 doğumlulardan oluşacak. Yine aynı yaş gruplarına göre iki takım olacak.

MACCABİAT KOMİTESİ’NIN YENİLİKÇİ PROJELERİ

Bu sene Maccabiat Komitesi’nin ilk kez düzenlediği oldukça yenilikçi ve daha evvel hiç yapılmamış bir proje var.

Futsal ve basketbol takımları için Yıldırımspor Büyükada Tesisleri’nde 17-20 Temmuz tarihlerinde yabancı takımların da geldiği bir turnuva yapılıyor. Basketbolda on, futsalda sekiz sporcu bizleri temsil edecek. Fakat takımlar sadece bu turnuva için kuruluyor. Maccabiat seçimleri daha sonra belirtilen takvime uygun olarak gerçekleşecek. Bu turnuva sırasında herkes kampta misafir sporcularla beraber kalacak.

Antrenmanlar da Yıldırımspor tesislerinde yapılacak.

Bu turnuva boyunca tüm masraflar Türkiye Maccabiat Komitesi tarafından karşılanacak. Bu sene sadece futsal ve basketbol için bu çalışma pilot olarak yapılıyor. Ekonomik yükünün oldukça ağır olduğu yadsınamayacak bir gerçek. Takımlara davetler gitti ve hepsinden 31 Mayıs’a kadar cevap bekleniyor. Takım sayısı yetersiz olsa bile bu turnuva gerçekleştirilecek.

Diğer bir projede 2015’e kadar belirli tarihlerde, yerli takımlarla diğer spor dallarında da bölgesel maçlar yapmak. Bu projenin de altyapı çalışmaları hızla devam ediyor.

Berlin Avrupa Maccabiat Oyunları 27 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihlerinde gerçekleşecek.

Türkiye olarak Maccabiat Komisyonu’nun yorulmak bilmeyen çalışmaları sonucu her sene bu oyunlara katılım sağlayabiliyoruz. Fakat görünen o ki bu sene diğerlerinden çok farklı. Şimdiden çok sıkı bir hazırlık süreci başlamış bile...

Çocuklarınız bu hayat deneyiminden faydalanmasını sağlayın! İsmini yazdırın. Geç kalmayın!