8 MART´IN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI: Kadınlara özel öneriler

Kutsal kitabımızda yazar ki Hashem, evreni, hayvanları ve Adem’i yarattıktan sonra ‘Adem’in yalnız kalması iyi değil, ona uygun bir yardımcı yaratacağım’ dedi ve Havva’yı yarattı. Aradan geçen binlerce yıl içinde değişmeyen bir şey varsa o da erkeğe eş olsun diye yaratılan kadının ‘yaşam’ ve ‘denge’ ilkelerini hala özünde barındırdığıdır. Bu yüzden toprağa ‘Anne’ denir, birçok toplum ve kültür, toprağı kadın olarak resmeder ve tapar. Kadın olmaktan gurur duyalım

Clara Haia AMRAM Sağlık
5 Mart 2014 Çarşamba

Önümüzdeki günlerde, kadınlarla ilgili birçok yazı okuyacaksınız. Nedeni de 8 Mart. Bu özel gün, hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanıyor. Tarihi 1850’li yıllara dayanan ve ilk yıllarında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak anıldıktan sonra kapsamı genişletilerek tüm kadınlara adanan bu gün, bana kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, kadın olmanın önce sorumluluk getirdiğini hatırlatır.  ‘Çift görev’ düşer bizlere. Sadece kendimizi yükseltmek, başarılı, sağlıklı ve bakımlı olmak değil, çocuk doğurmak, onları şefkat ve özveri ile yetiştirmek, mutlu bir aile birlikteliği için gayret göstermek beklenir bizden... Zordur kadın olmak ama başka bir canlıya hayat vermek ayrıcalığı ile kutsanan bizler, Yaratıcımız ve meleklerin bizleri izlediği, desteklediği inancında olursak hayattaki misyonumuzu başarmak için gereken güce sahip olduğumuzu da tüm benliğimizle hissedebiliriz. Bu da bizlere şevk verir ve yaşamın her aşamasında karşımıza çıkan sorumluluk sınavlarında bizi üstün kılarak bir sonraki sınava güvenle hazırlar. 

Sorumluluk derken de ‘denge’ gelir aklıma. Bir profesyonel kariyer varsa onu ve evdeki görevleri dengelemek, gerekirse hem kazanç sahibi olmak hem de çocuklara ve eşe onlara duyulan sevgiyi, önemi hissettirebilmek, yaşlanan ebeveynlerimiz varsa onların yaşamlarına da yüklerini hafifletici katkılarda bulunmak – ve bütün bunları yaparken değişen hormonların olumsuz etkilerinden sıyrılarak sağlıklı, zinde ve güzel kalmak... Modern dünyada ne kadar aldatıcı bir konsept oldu güzellik! Marka sahiplerinin reklamlarında sürekli olarak kullandıkları modeller toplumda ‘çekicilik’ konusunda o kadar yanlış ön yargılar oluşturuyor ki... Bedenlerimizle, kişiliklerimizle barışık olmak ve kendimizi sevip onurlandırmak birçoğu fotoshop teknikleriyle gerçek dışı özellikler kazanan bu ‘tanıtımcılar’ ile kendimizi kıyaslama hatasını önlememizi sağlayarak bize güç kazandırır.

AYNADA KENDİMİZİ MUHTEŞEM HİSSETMEK

Aynanın önüne geçip kendi yansımamıza ‘sen muhteşemsin!’ demek ve bu inanç doğrultusunda bedenlerimize sevgi ile yaklaşmak kendimizi onurlandırmak ve sağlıklı davranışlarla ödüllendirmek için elzemdir! Motive edici telkinlerin yanı sıra kendimize yazacağımız pozitif notları kolayca görüp hatırlayabilmemiz için aynanın kenarına yapıştırmanın da istenen değişimleri hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Her zaman kendinizi muhteşem hissetmek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeye ve olumlu telkinlere ek olarak daha başka şeyler de yapabilirsiniz! Anahtar, sizi neyin mutlu ettiğini bilmek ve bunları sık yapmaktır. Bizi mutlu eden, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan aktivitelerin neler olduğunu bulmak ise bize düşmektedir.

Belki bu sabah ‘garip’ hissederek uyanıyorsunuz. Belki de şişman, çirkin ya da değersiz olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu, herkesin başına gelebilir! Merak etmeyin, her şeyin bir çözümü vardır. Mucize mi lazım? Neden olmasın? Ben mucizelere inanırım. Bütünlük hissi içinde olmanın, bizi daha mutlu kılacağına inanıyorum! Sabahları uyandığınızda, gününüzün nasıl geçeceğini belirleyebilecek tek insan sizsiniz! Bu nedenle, yapılacak ilk iş, sabah uyanmamıza ve sağlığımızın yerinde olmasına izin verdiği için Yaratan’a teşekkür etmektir. Evet! Siz, YAŞIYORSUNUZ, HAYATTASINIZ! O yüzden haydi kalkın ve bu dünyaya, elinizden geldiğince katkı yapın. Nasıl mı? Zihninizle duygularınızı dengeleyerek işe kendinizle başlayın!

Sırtınızı mümkün olduğunca dikleştirerek oturun ya da bir yoga minderinin üzerine uzanın. Şimdi, gözlerinizi kapayın. Karnınızdan nefes almaya çalışın. Her seferinde daha derin nefes alın. Nefes alırken hava, burnunuzdan içeri girsin ve nefes verirken de burnunuzdan çıksın. Bunu yaparken, karnınız, içinize çektiğiniz ve dışarı verdiğiniz hava ile şişsin ve sönsün. Her nefes aldığınızda, ne kadar güçlü, güzel ve saf bir varlık olduğunuzu düşünün! Sonra, iki bardak su için. Alacağınız sonuç, sizi şaşırtacaktır!

BEDENLERİN DIŞINI BESLEYECEK DOĞAL YÜZ MASKELERİ

Siz sevgili okurlarımla Şalom’un sayfalarında her buluştuğumda sizlere beğeneceğinizi ümit ettiğim, sağlıklı ve lezzetli en az bir yemek tarifi de paylaştım. Kadınlara özel olarak oluşturduğum bu yazı doğrultusunda, bu kez biraz farklı olarak bedenlerinizin içini değil de dışını besleyecek, zindeleştirecek birkaç doğal yüz maskesi hazırlanışını paylaşmak istiyorum.

Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır! Cildimize iyi bakmak da sağlıklı olmanın bir parçasıdır. Doğru beslenerek, düzgün bir şekilde egzersiz yaparak, dinlenerek ve temel hijyen gerekliliklerini yerine getirerek, yapmamız gerekenlerin yarısını zaten yapmış oluyoruz. Ancak, iş bununla bitmiyor: cildimizi, güneşin ultraviyole ışınları, hava kirliliği ve solaryum gibi çevresel tehditlere karşı da korumamız gerekiyor. Cildimizi şımartmak, cildimize piyasada satılan en pahalı ürünleri uygulamamız gerektiği anlamına gelmemektedir. Tabiat Ana, bize, sahip olduğumuz cilt türüne göre, haricen kullanabileceğimiz geniş bir mucizevî gıdalar yelpazesi sunmaktadır. Evde gerçekleştirilen yüz bakımı, son derece etkili, görece olarak masrafsız ve çok eğlenceli olabilir. Bir karışım hazırlarken, her zaman en taze malzemeleri kullanın; doğal malzemeler kullandığımızda, yüzümüze ne sürdüğümüzü tam olarak bilme olanağına da sahip olmuş oluruz.

KOLAYCA EVDE HAZIRLAYAB‹LECE⁄‹N‹Z DO⁄AL MASKELER

ELMA MASKESİ

Bütün cilt türleri için uygundur. Küçük bir kırmızı elmanın 1/2’si, soyulmuş ve rendelenmiş olarak (elmanın kabuklarını atmayın), 1 çorba kaşığı bal, 1 yumurta sarısı, 1 çorba kaşığı elma şarabı ya da şarap sirkesi, 3 çorba kaşığı badem yağı (Kuru bir cilde sahipseniz, bunun yerine jojoba yağı da kullanabilirsiniz.) Bütün malzemeleri karıştırın ve temizlenmiş olan, gevşek haldeki yüzünüze uygulayın. Şimdi, gözleriniz kapalı bir halde gevşeyin ve bırakın enzimler, cildinizin içine işlesin ve cildinizi daha da güzelleştirsin!

AVOKADO MASKESİ

1 avokado, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 yumurta beyazı. Avokadoyu ezerek püre haline getirin; yumurtayı ve limon suyunu karıştırın. Bunları iyice çırpın ve güzelce temizlenmiş olan, tamamen gevşek haldeki yüzünüze uygulayın. Bu maske, içindeki yumurta beyazı ve limon sayesinde yağlı ciltler için yararlı olmanın yanı sıra, içindeki avokado sayesinde kuru ciltler için de uygundur. Bu nedenle, bu cilt türlerinin bir bileşimine sahip olan (benim gibi) kişiler için, bu maske mükemmeldir. Eğer yüzünüz çok kuruysa, üç damla sarı papatya özü yağı ve bir çay kaşığı bal ilave edin. Not: Limon yerine portakal ya da mandalina suyu kullanabilirsiniz.

PATATES MASKESİ

(Yorgun ciltler için: C vitamini bakımından zengindir ve cildi sıkılaştırmak için birebirdir.)

Patates maskesi için şunlara ihtiyacınız olacak: 1 çorba kaşığı patates suyu, 1 çorba kaşığı çamur. Malzemelerin hepsini, küçük ve temiz bir kabın içerisinde karıştırın. Temiz ve gevşek haldeki yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar 15 dakika boyunca cildinizin üzerinde bırakın.

ANANAS MASKESİ

(Cildi canlandırıcı etkiye sahiptir ve cansız ciltlere çok iyi gelmektedir.)

2 adet taze ananas, 2 çorba kaşığı bal. Ananası püre haline getirin, balı ilave edin ve karıştırın. Karışımı, 20 dakika cildinizin üzerinde bırakın. (Ananasın, cansız cilt katmanlarının dökülmesini ve cildin canlanmasını sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca, ananas, canlı dokular üzerinde büzücü etkiye sahiptir. Bal ise antibakteriyel ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir.)

NOHUT MASKESİ

(Sadece yağlı ciltler için)

2 çorba kaşığı leblebi tozu, 1/2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1/2 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Kuru ya da normal ciltler için: Limon suyunun yerine yoğurt kullanın.

BAL VE SÜT MASKESİ

(Anında dinçleştirici etkiye sahiptir.)

Kuru ciltler için: 1 çorba kaşığı yağsız süt tozu, 1/2 çay kaşığı bal, 1 yumurta sarısı. Temizlenmiş olan, gevşek haldeki cildinize uygulayın.

Karışık ya da yağlı ciltler için: Yumurta sarısı yerine yumurta beyazı kullanın.

MUZ VE BAL MASKESİ

Kuru ve hassas ciltler için 1/2 muz, 2 çay kaşığı bal, 1 yumurta beyazı, 1 çorba kaşığı yulaf unu. Muzu püre haline getirin ve yoğun kıvamlı bir macuna dönüştürmek için diğer malzemelerle karıştırın. Bu karışımı, temizlenmiş olan yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. (Muz, cildi beslemek bakımından, zengin vitamin ve mineraller içeren bir meyvedir. Bal, cildi yumuşatır ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Yumurta cildi besler ve sıkılaştırır, yulaf unu ise cildi dinlendirir ve yumuşatır.)

 

YUMURTA VE PAPAYA MASKESİ

(Canlandırıcı etkiye sahiptir.)

1/2 papaya, 1 yumurta beyazı. Papayayı püre haline getirin. Papaya püresini, dövülmüş yumurta beyazıyla karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. (Papaya, ölü hücreleri ve kiri temizlemeye yarayan, papain adlı bir enzim içermektedir; yumurta beyazı ise cildi sıkılaştırır ve canlandırır.)