Oyunsuz ve özgün hayatlara

28 Şubat’ta 18.Geleneksel İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinlikleri düzenlendi

Ester BÜYÜKABOLAFYA Toplum
5 Mart 2014 Çarşamba

Öğrencilerin sosyal, kültürel, duygusal ve akademik alanda gelişimlerine büyük katkı sağlayan İzi Erbeş Kültür ve Sanat etkinliğinde başarılı öğrencilere ödüller dağıtıldı. Yarışma ilköğretim, ortaöğretim ve lise bölümlerinde resim, kompozisyon ve şiir kategorilerinde yapıldı. Teması ‘Oyun’ olan yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi.

Amram Oditoryumu’nda düzenlenen 18. Geleneksel İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinlikleri Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını Ulus Özel Musevi Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Tülay Gürler Kurtuluş üstlendi. Kurtuluş Erbeş Ailesi’ne ve sevenlerine, öğrencilere, misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Teması oyun olan yarışmanın insan hayatındaki önemini vurguladı. Oyunun bebeklikte ilk aylardan başlayarak ilerdeki evrelere nasıl yayıldığına değindi. Ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere Perla Erbeş’i davet etti.

Perla Erbeş, duygu dolu sözler ile konuşmasına başladı. 18 yıl boyunca kendisine manevi güç katan ve varlıkları ile onurlandıran, destekleyen, ümitsiz anlarında ümit veren dostlarına, Tülay Gürler Kurtuluş’a, UÖML vakıf üyelerine, Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı Nesrin Anahtar’a, Görsel Sanatlar Öğretmeni Fuat Karakuş’a, öğretmenlere, Halkla İlişkiler Sorumlusu Greta Mizrahi’ye, gençlere, rahatsızlığı sebebi ile katılamayan eşi Daryo Erbeş’e ve Nurten Baykara’ya teşekkür etti. Perla Erbeş, oğlunun ağzından yazdığı ‘bir pırıltı uzaklığındaki, yıldızların arasından, gülümsüyorum sizlere, tüm sevgimle ben, düşüncelerinizle yaşattığınız için beni’ dizeleri ile seslendi. Oğlunu anarken yeteneklerin ve başarıların tadına varmaktan duyduğu mutluluğu paylaştı. Dereceye giren ve girmeyen eserleri tebrik ederken, jüri ile değerlendirmede çektikleri güçlüğü de dile getirdi. Bu yılın teması olan ‘Oyun’ ile ilgili olarak Dr. Eric Lennard Bernstein’in ‘İnsanların Oynadığı Oyunlar’ kitabı ile oyunun hayatımızdaki yerine değindi. Erbeş konuşmasına, Şair ve Filozof Khalil Cibran’nun “Başkalarının kusurları ile ilgilenmeyi bırakanlar, kendi kusurlarını düzeltebilirler” sözleri ile son verdi.

Etkinlikte ilk ödüller resim dalında dağıtıldı. İlköğretimde birinciliği Melisa Stamati, ikinciliği Aslan Leo Namer, üçüncülüğü Ege Eskenazi ve Joshua Benjamin Eskinazi paylaşırken, 1. sınıflardan Daniel Gabay Mansiyon almaya layık görüldü. Ödülleri Şeli-Sami Erbeş çifti verdi. Ortaöğrenimde Jüri Özel Ödülünü Sara Alya Kalaora ile Ceni Gülnihal’e Süleyman Kazmira sundu. Mansiyon dalında Esin Halila, Dafne Bahar ve Sera Habif ödüllerini Rozi- Johannan Juan Adut çiftinden aldı. Ortaöğretim Resim Dalında birinciliği Betsy Görüşük ve Rahel Keli Kalaora, ikinciliği Sigal Elmas ve Lindy Polikar, üçüncülüğü Melani Franci ve Avi Valansi paylaştı. Kazananlar ödüllerini Selin-Çetin Erbeş çiftinden aldılar. Lisede Denis Levi, Yağmur Reysi Kerse, Lara Yahyai Mansiyon ödüllerine layık oldular. Ödüllerini İzzet Anjel’den aldılar. Lise Resim Yarışmasında birinciliği Cenk Beharti ve Alexandre İsak Aroyo, ikinciliği Berna Franko ve Tal Armand Abravanel, üçüncülüğü Nitshona Saporta ve Berk Atias paylaştı. Öğrencilere ödüllerini Engin Üstel verdi.

Kompozisyon dalında ‘Sanal Dünya, Yalan Dünya’ yazısı ile katılan Cenk Cefri Beharti ‘Elimde sihirli bir değnek olsa teknolojik bütün oyunları yok edip, çocukları özgürlüğüne kavuşmak isterdim. Gerçek mutluluk hepimizin hakkı…’ söyleri ile bağlayan kompozisyonu ile Mansiyonda ödül aldı.

 ‘Vazgeçilmez Oyunum Hayaller’ adlı yazısında “Hayaller de oyun hatta yaşadığımız hayat da büyük bir oyun. Tüm insanlara iyi eğlenceler,” sözleri Sami Palombo’ya üçüncülük ödülünü getirdi.

‘Hayat Oyunu’ yazısı ile “… ve anlıyoruz ki bu hayat gerçekten bir oyun. Senaryosu ve replikleri hazırlanmış bir oyun. Ama bu oyunu değiştirmek elimizde. Henüz elimizde fırsat varken sonrasında keşke dememek için değiştiremez miyiz bazı şeyleri?” diye soran Sandy Kasavi’ye ikincilik ödülünü getirdi.

Reysi Haleve ‘Ben Bir Oyunum’ adlı kompozisyonu ile yarışmaya katıldı. Haleve’nin “Tüm oyunlar zevkli olmak veya kazanma ile sona ermek zorunda değildir. Unutmamamız lazım ki her zaman dağıttığımız oyunları başkası toplamayacak…” sözleri ona birincilik ödülünü getirdi.

Reysi Haleve, Sandy Kasavi, Sami Polombo ve Cenk Cefri Beharti ödüllerini Moris Erbeş’ten aldılar.

Şiir Yarışmasında ‘Kalbimin Son Parçaları’ şiiri ile katılan Reysi Sabah birinci oldu. ‘Oyun Hayattır’ ile ikinciliği Belisa Barakas, ‘Hayat Ve Oyun’ adlı şiir ile üçüncülük İzel Nahmias, ‘Hayat Bir Oyun Oldu’ Kleris Baruh Mansiyon ödüllerine layık oldular. Ödüllerini Perla Erbeş verdi. Ödüllerin verilmesinin ardından öğrenciler kompozisyon ve şiirlerini katılımcılarla paylaştılar.