19 milyar doların arkasındaki Yahudi asıllı Amerikalı

Kurduğu WhatsApp adlı şirketi rekor sayılacak bir fiyatla; 19 milyar dolara Facebook firmasına satan Yahudi asıllı ABD vatandaşı Jan Koum tahminlerin aksine tipik bir mühendislik dâhisi genç girişimci değil.

Ekonomi
21 Şubat 2014 Cuma

Koum, silikon vadisinin her tür bolluk içinde yetişmiş Amerikalı mühendislerinden farklı olarak çocukluğunu Sovyet Rusya atmosferinde geçirmiş bir mühendis.

Bugün 38 Yaşında olan Kaum 1980’lerde SSCB’nin yıkılmasından sonra  Annesi ve Büyükannesi ile ABD’ye göç ettiğinde beş parasız binlerce Yahudi fakir Rus göçmenden biri idi.

İlk zamanlar ABD hükümetinin göçmenlere verdiği ekonomik yardım ile geçimini sağlayan Koum ailesi maddi zorluklara rağmen çocuklarının iyi bir eğitim almasından asla feragat etmemişler. 

Koum, İngiltere’nin Wired Magazine dergisinden David Rowan’a verdiği söyleşide Sovyet felsefesinin hayatına yaptığı kalıcı etkiyi şöyle açıklıyor: “SSCB’de yaşamak kuşkusuz bir çok olumsuz ve sınırlayıcı faktörü hayatınızın bir parçası yapıyor.

Ancak sahip olma kavramının olmadığı komünist bir çevrede büyümek öncelikle kişiye toplumda yükselmenin tek çıkar yolunun iyi bir eğitim olmak olduğunu öğretiyor.

Eğitim benim başarımın arkasındaki en önemli faktördür.”