Rapor: Arafat’ın ölüm sebebi için yapılan testleri Süha Arafat ve Filistin Yönetimi finanse etmiş

İsviçre’de, Filistin Lideri Yaser Arafat’ın mezarından alınan parçalardan örnek alınarak yapılan ‘radyoaktif madde zehirlenmesi’ testlerinin tüm maliyetini merhumun dul eşi Süha Arafat ve Filistin Yönetimi üstlenmiş.

Dünya
11 Kasım 2013 Pazartesi

Washington’da faaliyet gösteren Free Beacon isimli gazetenin bildirdiğine göre, testlerin yapıldığı İsviçre’deki Üniversiteler Birliği Adli Hukuk Merkezi Sözcüsü bu gerçeği gazetenin muhabirine bizzat söyledi.

Daha evvel El Cezire TV’si Arafat’ın doğal sebeplerden ölmediğini, polonyum ile zehirlendiğini  açıklamış ve bunun göstergesi olarak İsviçre’deki adli hukuk merkezinin bulgularını yayınlamıştı.

Ancak El Cezire haberinde testlerin tüm maliyetinin Süha Arafat ve Filistin Yönetimi tarafından finanse edildiğini belirtmemiş ve testlerin ücretsiz olarak yapıldığını belirtmişti.

Öte yandan test sonuçlarının yorumu ile uzmanların görüşü farklılıklar gösteriyor.

Bazı uzmanlar polonyum zehirlenmesine kanaat getirirken bazıları Arafat’ın öldüğü 2004 yılından evvel vücuduna zehredilmiş polonyum radyoaktif maddesinin bugüne kadar kalmış olmasının imkansız olduğunu iddia ediyorlar.

 

Son olarak Rus bilim adamlarından kurulu  bir ekip Arafat’ın polonyum ile zehirlenmiş olması için yeterli kanıt bulunamadığını açıkladı.