SİMHA TORA: 26 Eylül

Sukot Bayramı başından dokuzuncu güne denk gelen ve İsrail’de Şemini Hag Atseret’le aynı gün kutlanan Simha Tora; diasporada ayrı bir gün olarak kutlanır. Simha Tora bayramı bu yıl, 26 Eylül ile ve 27 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.

Nazlı DOENYAS Kavram
25 Eylül 2013 Çarşamba

Simha Tora ne anlama gelir?

Simha Tora-Tora sevinci, birçok anlam ifade eder. Bu konudaki yorumlardan bazıları şöyledir:

 Roş Aşana-Yom Kipur-Sukot-Şemini Hag Atseret bayramlarındaki yoğun iç hesaplaşmalardan sonra, Tanrı’ya, Tora’ya dönüşün sevincini yaşarız.

Ayrıca Tora,  ruhumuzun zenginliğini keşfedebilmemiz, benliğimizin içindeki karışıklıkları çözebilmemiz, benliğimizin derinliklerine dalabilmemiz için gerekli anahtarı bize sağlar.

Kişi, kendini Tora ile keşfetmenin ve/veya yeniden keşfetmenin sevincini yaşar.

Bir yoruma göre Simha Tora, Yom Kipur’dan onüç gün sonra kutlanır, çünkü Tanrı’nın merhametini ifade eden onüç özelliği, bu arada (teşuva yapan) insanın ruhunu arındırmış olur. Böylece Simha Tora’da affedilişin sevinci yaşanır.

Başka bir yoruma göre; Bir yıllık döngü tamamlandığı zaman, Tora’nın bir seviyesini daha anlamış oluruz ve artık bir üst, sonra bir üst, daha sonra bir üst seviyesini anlamaya hazır oluruz. Tora’yı, artık daha ileri düzey bir anlayışla okuyup öğrenebilme imkânının heyecanı ve sevinci yaşanır.

Simha Tora, sadece bizim Tora ile sevinmemizi değil, Tora’nın da bizimle birlikte sevinmesini ifade eder.

Tora, Yahudilerin onu kabul etmesinden dolayı sevinir.

Tora, Yahudilere veriliş sebebi olan, insanın yüceltilerek, manevi bir varlık haline getirilmesini, Yahudilerin dünyaya maneviyat getirmeleri amacına hizmet ettiklerini görünce sevinir.

Tora, Yahudilerin onunla dans ederken, onun sadık çocukları olacaklarını, O’nun kanunlarının koruyucuları olacaklarını ifade ettikleri için sevinir.

Tora döngüsü nedir?

 Simha Tora’da, Devarim Kitabı’nın son peraşasını (Vezot Aberaha) okuduktan sonra, 54 peraşadan oluşan bir yıllık döngü tamamlanır ve hiç ara vermeden, tekrar Bereşit Kitabı’nın ilk peraşası (Bereşit) okunmaya başlanır.

 Bu şekilde Tora okumanın hiç aralıksız, sürekli bir döngü olduğu ve Tora’sız yaşayamayacağımız gerçeği vurgulanır.

Simha Tora’daki damatlar kimlerdir?

Tora’nın son bölümü- Vezot Aberaha’yı okumak üzere çağrılan kişi: Hatan Mesayem-Tamamlayan damat veya Hatan Tora- Tora’nın damadı adıyla anılır. Tora’nın ilk bölümü-Bereşit’i okumak üzere çağrılan kişi-Hatan Bereşit-Başlangıç damadı; ikisinin arasında çağrılan da; Hatan Meona olarak adlandırılır.

Simha Tora, sinagogda nasıl kutlanır?

Akşam duası ‘Arvit’ bitişinde (Bu sene 26 Eylül Perşembe akşamı) yapılan kutlamalarda, sinagogdaki bütün Sefer Tora’lar çıkarılır, Teva’nın etrafında yedi tur atılır, İsrailoğulları’nın yedi lideri Avraam, Yitshak, Yaakov, Moşe, Aaron, David ve Şlomo’nun hatırına bizleri hatırlaması için Tanrı’ya dua edilir. Sefer Tora’lar omuzlarda taşınır, sinagogun içinde dolaştırılır, şarkılar söylenir, bayram coşku ve neşeyle kutlanır.

27 Eylül Cuma sabah duasında sinagogdaki her erkek, Tora okunuşuna çağrılır.