Renklerin diliyle FUTBOL

Günümüzde futbol, ne yazık ki zaman zaman futbol olmaktan çıkıp ticari bir nesneye veya adam öldürecek kadar çirkin bir nedene dönüşüyor. Gitgide renklerini kaybetmiş, siyah-beyaz olmaya doğru giden bir dünya içinde oynanıyor futbol. Aslında bizi sıkıntılardan kurtaracak spor, bize sıkıntı vermeye başlıyor. Siyaset karışıyor, şiddet olaylarına neden oluyor… Kısacası futbol kirleniyor, renklerini kaybediyor.

İgal MEVORAH Spor
18 Eylül 2013 Çarşamba

Şimdi her şeyi bir kenara bırakın. Futbolun bütün tatsızlıklarını unutun. Bir çocuk gibi düşünün, futbolun sadece renklerle izlenebileceğini aklınıza getirin ve renklerin bütün güzellikleriyle futbol kavramını kafanızda tekrar oluşturmasına izin verin.

RAHATLIK VE HUZUR: YEŞİL

Futbolun olmazsa olmazı. Futbol dendiğinde belki de aklımıza ilk gelen renk. Üstünde bütün futbol hayatının yaşandığı bir renk. Futbol dünyasıyla beraber yaşar yeşil rengi, bizlere en güzel gollerden, en kötü sakatlıklara kadar her şeyi anımsatır o. Tribünlerden yeşil sahayı ilk gördüğünüz anda büyülenirsiniz birden bire. Kısacası başı çeker futbolda yeşil rengi. O olmazsa, ne Fenerbahçe olur ne de Galatasaray. Onsuz futbol düşünülemez.  

HER ŞEYİ DEĞİŞTİREN RENK: KIRMIZI

Kırmızı rengi çift taraflıdır aslında futbolda. Bir tarafı üzer, bir tarafı sevince boğar. Hakem eline cebine attığında kırmızı rengi belirirse havada işte o zamandan sonra her şey değişir. Takımını bir kişi eksik bırakan oyuncu boynu bükük şekilde soyunma odasına gider. Teknik direktörler kenarda taktiklerini baştan yazarken, kimi futbolcular karta itiraz için hakemin yakasına yapışır. Her şeyi değiştirir bir kırmızı. Kırmızı, futbola heyecan ve taktik katan katı bir kuraldır. Suçluyu cezalandırır, kurbanı korur kırmızı. 

HÜZÜN, ANIMSAMA, ANIMSATMANIN RENGİ: SİYAH

Siyah bütün dünyada olduğu gibi futbolda da, acının ve kederin rengi. Önemli birisini kaybettiğimizde, futbolcuların kollarına taktıkları siyah bant acıyı bir kez daha hatırlatır bizlere. 90 dakika boyunca çıkmaz o bantlar formalardan. Her ne kadar keyifli bir oyun olsa da futbol, siyah rengi bize bu oyunun içinde acının da olduğunu hatırlatır. 

MEŞİN YUVARLAK, KURALLAR ÇİZGİSİ, OLMAZSA OLMAZ: BEYAZ

Beyaz, saflığı ve temizliğiyle birlikte futbolun olmazsa olmazlarındandır. Bütün skorboardların kaderini değiştiren topundan tutun da herkesi heyecanlandıran Penaltı noktasıdır beyaza güzellik veren. Şayet beyaz olmasaydı, “top bizi sevmedi”, “top çizgiyi geçti”, “hakem tereddütsüz beyaz noktayı gösterdi” ve bunun gibi birçok tartışma futbol sözlüğümüzde yer almazdı. Beyaz top getirilir, Beyaz noktaya konulur ve beyaz kale çizgisini geçmesi beklenir. İşte bir heyecan patlamasıdır beyaz rengi futbolda. Hem saf, hem temiz hem heyecanlı. Böyle güzel bir renktir beyaz.

 

DİKKAT, UYARI, ENDİŞE: SARI

Sarı… Futbolda sarı renginin anlamı çok fazladır aslında. Kimimiz tuttuğumuz takımın rengi diyebilir, kimimiz korner bayrağı diyebilir. Bana göre hiçbiri sarı karttan daha önemli değil futbolda. Nitekim sarı rengi havada belirince, futbolcuyu bir endişe sarar. O karttan sonra daha temkinli davranmaya başlar. Sarı rengi futbolda tedbir ve endişeyi anımsatır bize.

 

EN GÜZEL RENK: SİYAH-BEYAZ

Yazımı bitirmeden önce böyle bir başlığa yer vermek istedim. Ne yazık ki hâlâ ırkçılık futbol dünyasında kol geziyor. Aslında en güzel renk biziz. En güzel renk siyah beyaz. Ne gerek var ayırmaya, zaten hepimiz aynıyız. Bu oyun siyah-beyaz buluşunca güzel, bu oyun renklerle güzel.

Bakın renklerle futbol ne kadar basit ve keyifli oluyor. Bu oyun bu kadar renge sahipken, neden hâlâ karartmaya çalışıyoruz bu güzel renkleri. Basit düşünelim, çok fazla kurcalamayalım. Her şeyin renkler etrafında döndüğünü göreceğiz zaten. Renkleri karartmaya çalışanın ya hayatı da renksizdir, ya da futboldan anlamıyordur. Gelin renkleri daha da güzel yapalım, onları daha da parlaklaştıralım ki, bu oyun hepimize keyif versin. Bu oyun hepimizin…

Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK