Milli takımımız sahaya çıktı

19. Maccabiat Oyunları’nda Türkiye’nin ilk maçı basketboldaydı. Perşembe sabahı, açılış töreninden önce küçük basketbol takımımız parkeye ayak bastı.

İgal MEVORAH Spor
24 Temmuz 2013 Çarşamba

Rakipleri ise turnuvanın iddialı takımı Kanada’ydı. Milli takımımız kimsenin beklemediği bir gayretle Kanada’yı kendi yarı sahasına hapsetti. Ancak ataklardan boş dönünce, Kanada’nın tecrübesi ön plana çıktı ve Kanada, bulduğu pozisyonları değerlendirdi. Böylece küçük takımımız, sahadan boynu bükük şekilde ayrıldı. Ancak sonraki maçlar için çok umut verdi.

Açılış töreninin ardından üç saatlik uyku sonrası büyük basketbol takımımız İngiltere’yle karşı karşıya geldi. Çok rahat geçmesi beklenen maç ne yazık ki bizi çok zorladı. Milli takımımızın uykusunu alamamış olması da bu maçı zorlaştıran büyük bir etkendi. Maç sonrası tabelada 17 sayı farkla İngiltere galibiyeti gözüküyordu. Milli takımımızın maç sonrası üzüntüsü sporcuların yüzünden okunuyordu. İngiltere ise yedi sene sonra Türkiye’yi ilk defa yenebildiğinden üç saat boyunca galibiyeti kutladı.

Büyük basketbol takımımızın İngiltere maçından sonra sıra futsal takımımızındı. Rakipleri turnuvanın en güçlü ekibi Brezilya’ydı. Maça son derece inanarak çıkan millilerimiz, gayet baskılı bir oyunla başladılar. Ancak Brezilya gibi bir takıma yedi dakika dayanabildiler ve ilk golü kalelerinde gördüler. Oyun stilleri Barcelona’yı aratmayan Brezilya’ya 9-0 mağlup olan futsal takımımız, buna rağmen maç sonunda alkış aldı. Dokuz gol yemesine rağmen maçın yıldızı milli takım kalecimiz Loni Nifusi seçildi. Loni, profesyonel kalecileri aratmayacak kurtarışlara imza attı.

 

***

“Kanada karşısına üç saatlik uykuyla çıkan küçük basket takımımız yorgun olmasına rağmen iyi bir oyun ortaya koydu. İlk çeyrekte yapılan üst üste top kayıpları farkın açılmasına sebep oldu ve millilerimiz o noktadan sonra baskılı oynamasına rağmen farkı kapatamadı. Uzunlarımızın performansı göz doldururken, pota altındaki etkili oyunu ve basketleriyle 9 numara Eren Krespi ön plana çıktı. Bunun yanında en uzun oyuncumuz Eros Güneyli biraz hareketsiz kalsa da, takıma katkıda bulunan önemli oyunculardan biriydi.”

Meyzi Adoni

 

“Büyük basketbol takımımızın İngiltere gibi zayıf bir rakibe yenilmesi herkesi, hatta İngiltere’yi bile şaşırttı. Yorgunluk ve dışarıdan şutların etkisizliği mağlubiyeti hazırlayan etkenlerdi. Ancak en büyük eksiklik boyalı alandaki etkisizlikti. Öyle ki 2 sayı hariç bütün sayılarımızı boyalı alanın dışından ve üçlükten bulduk. Pivot alanındaki eksiklikler giderildiği zaman basketbol takımımızın daha iyi bir konuma geleceğine inanıyorum. Bunun yanı sıra oyuna biraz daha asılmaları ve hırslanmaları gerekiyor.

Futsal için söylenecek fazla bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Nitekim Brezilya gibi bir rakibe karşı oynadılar ve yorum çerçevesi dışında bir maç izledik. Ancak söyleyebilirim ki en hırslı ve istekli takımımız futsal takımımızdı. Ayrıca kalecimiz Loni Nifusi’yi de tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum. Futsal takımımız bu istekle devam ettiği takdirde, kendi dişine göre bir rakiple oynadığında galip gelmesi işten bile olmayacak.”

İgal Mevorah