Peres iftar yemeği verdi

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, İslam aleminin Ramazan ayı dolayısı ile Kudüs’te bulunan resmi ikametgahında bir iftar yemeği verdi.

Dünya
22 Temmuz 2013 Pazartesi

İftar yemeğine İsrail’de yaşayan Müslüman cemaatleri liderleri ve Müslümanların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Yemeğe katılan Müslüman liderlerinden Qadi Daoud Al Zeini yemekte yaptığı konuşmada Filistin-İsrail arasında yapılacak doğrudan görüşmelerden dolayı memnuniyetini ifade ederken iki toplumun genç kuşakları arasında oluşabilecek nefret söylemi potansiyeline de dikkat çekti.

Al Zeini şöyle konuştu: “İki toplum arasında bire bir diyalog olmadığı sürece siyasilerin yapacağı tüm barış anlaşmaları başarısızlığa mahkum olacaktır.”

Peres de yaptığı konuşmada, Filistin Özerk Yönetimi lideri  Mahmud Abbas’ı, İsrail ile doğrudan görüşmelere yeniden başlamayı kabul etmesinden dolayı tebrik etti.

İsrail Devlet Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Bazılarımız görüşmelerden yine hiçbir müspet sonuç çıkmayacağını söylüyor, ben de onlara şöyle cevap veriyorum; şimdiye kadar terörden ve savaştan ne elde ettik? Konuşmak ve anlaşmak tek şansımız...”