İsrail ordusunda siber savaşa danışman

Dünya
20 Haziran 2013 Perşembe

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun pazar günü Tel Aviv Üniversitesi’nde katıldığı siber güvenlik konferansında İsrail’in hiç durmadan siber saldırıların hedefinde olduğunu belirtti.

Netanyahu bu saldırıların İran ve taşeronları tarafından gerçekleştirildiğinden bahsetti. Reuters Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre Netanyahu “Geçtiğimiz birkaç ayda, İsrail üzerinde İran kaynaklı siber saldırıların ciddi bir artış kaydettiğini gözlemledik. Bu saldırıların bazıları doğrudan İran’dan gelmekle birlikte bazıları ise Hamas ve Hizbullah gibi taşeronları tarafından gerçekleştirilmekte,” dedi. Netanyahu ayrıca, “Bu saldırıların sürekli devam etmesine rağmen, çok azının halka yansımasının nedeni, birçoğunun tarafımızdan engellenmesidir,” diye ekledi. Netanyahu, dijital bir demir kubbenin kurulması gerektiğine değinirken, 2011’de kurulan siber saldırı savunma ünitesinin yararlarını üstüne bastırarak vurguladı.

İsrail ordusu da siber aktiviteler ve özellikle siber saldırılarla ilgilenmek üzere bir binbaşıyı yasal danışman olarak göreve getirdi.  Görevlendirilen binbaşının birkaç aydır gayrı resmi olarak görevi sürdürdüğü açıklandı.  İsrail ordusu, binbaşının başlıca görevinin uluslararası hukuka bağlı kalarak özellikle askeri istihbarat birimleriyle ilgili olmak üzere, tüm siber saldırı aktivitelerini kontrol altına almak olduğunu söyledi. Binbaşı ayrıca siber saldırı hedeflerinin yasallığını, siber savaşın hangi sınırlar dâhilinde kabul edilebilir olduğunu ve nelerin sivillere zarar verebileceğini saptamakla yükümlü.