New York Times: “İstanbul protestoları bir kimlik kavgası”

ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul’da olan protesto gösterilerinin görünüşte şehrin kalan son parklarından birinde kesilen ağaçlar için yapıldığını, ancak altında çok daha derin sebepler olduğunu yazdı.

Gündem 0 yorum
3 Haziran 2013 Pazartesi

Gazetenin yazdığına göre, Türkiye’de büyük bir kesim, ülkenin, son yıllarda yakaladığı ekonomik başarıya rağmen AKP iktidarı döneminde demokratik prensiplerden ödün verildiğini düşünüyor. 

Tim Arango tarafından kaleme alınan ve ilk sayfadan verilen yazıda kısaca şu ifadeler geçiyor: “Kamuoyunda İstanbul’da bir parkta kesilecek ağaçları korumak için yapılan kavga aslında çok daha geniş manada bir Türk kimliği kavgasıdır. Bu çatışma toplumun gündemine din, sosyal statü ve politik tercihler gibi hassas konuları taşıyarak, Türk kimliğini sorgulamaktadır.

Bugüne kadar Türkiye’de iktidara gelen her hükümet istinasız olarak ülkenin en büyük şehri İstanbul’a kendi ideolojisine uygun bir eser dikmek için çaba sarf etmiştir, ancak Türk halkı arasında  gittikçe somutlaşan bir inanışa göre hali hazırdaki iktidar partisi bu konuda çok daha inatçı davranmıştır.”

 

 

1 Yorum