İsrail’de koalisyon tarafları anlaşmaya vardı

BBC´nin haberine göre, İsrail’de günlerdir süren partiler arası görüşmeler sonuç verdi. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderliğindeki sağcı Likud-Beiteinu, merkez sağ Yeş Atid (Gelecek Var), Tzipi Livni’nin Hatnua (Hareket) partileri ve aşırı sağcı Bayit Yehudi (Yahudi Evi) bakanlar kurulu üyeleri konusunda anlaşmaya vardı.

Dünya
14 Mart 2013 Perşembe

Siyasi gözlemciler Başbakan Netanyahu’nun  beklenenin aksine aşırı sağcı partiler olan Şas ve Yahadut Ha Torah partileri ile olan birlikteliğini bozmaya zorlandığını ve daha merkeze yakın bir hükümet kurmak zorunda kaldığını belirtiyorlar. 

22 Ocak’ta yapılan İsrail genel seçimlerinden bu yana  tam beş hafta süren koalisyon görüşmelerinden sonra ortaya çıkan yeni hükümetin, Yeş Atid Partisi’ni talebi olan; ‘Tüm okullarda standart derslerin zorunluluğu’ ve ‘Askere alma kanunları’nda radikal değişiklikleri en yakın zamanda  kanunlaştıracağı bekleniyor. 

Son seçimlerde Knesset’te (İsrail Meclisi) büyük güç kazanan Yeş Atid Partisi, laik derslerin de din okullarında okutulmasını ve askerlikten muaf olan dindarların  askere alınmasını talep ediyor.

33.koalisyon hükümetinin resmi imzasının bu akşam atılması bekleniyor.