Bulgaristan Yahudileri kurtarmasının 70. yılını anıyor

Bulgaristan, diğer Nazi müttefikleri veya Nazi işgali altındaki ülkelerin tersine, ülkesinde yaşayan tüm Yahudi nüfusunun toplama kamplarına gönderilmesini engellemişti

Dünya
14 Mart 2013 Perşembe

Bulgaristan’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtarmış olmasının 70. yıldönümü pazar günü başkent Sofya’da törenlerle anıldı.

Danimarka ve Finlandiya dışında diğer Nazi müttefiklerinin veya Nazi işgali ülkelerin tersine Bulgaristan, 48.000 olan tüm Yahudi nüfusunun toplama kamplarına gönderilmesini engelleyebildi. Bulgaristan’ın o zamanki Adalet Bakanı Dimitar Peshev başta olmak üzere, Bulgar kilisesi ve birçok vatandaş Yahudilerin ülkeden çıkarılmasının engellenmesinde önemli rol oynamışlardı.

Törene Bulgaristan Yahudi Cemaati, İsrail Hükümeti ve diğer yabancı devlet temsilcileri katıldı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in destekleriyle gerçekleşen törende, Bulgaristan Parlamentosu’nun yanına bir anıt dikildi ve Yahudilerin Nazilerin elinden kurtarıldığı bölgelerin belediye başkanlarına şofar hediye edildi.