Erdoğan: "İsrail şımarık oğlan"

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı bilmecesi

Selin SEVİNDİREN Dünya
6 Şubat 2013 Çarşamba

Erdoğan çok sert eleştirdiği İsrail’in Suriye müdahalesi için, “İsrail’i şımarık oğlan gibi görenler İsrail’den her şeyi bekleyebilirler. İsrail’in bu ilk operasyonu değildir. İsrail tarihin affetmeyeceği bir yapıya, devlet terörü estiren bir anlayışa sahiptir. Lübnan’dan geçerken, Şam’ı vurdu. Gerekçesi Şam’dan Lübnan’a silah götürülüyor iddiasıydı.” diye konuştu. Suriye’de yaşanan olaylara İran’ın seyirci kaldığını ifade eden Erdoğan, “Bizim bu hava sahası ihlalini makul karşılamamız mümkün değildir. Tamamen uluslararası hukuka ters bir yaklaşım tarzıdır. Kınamanın ötesinde bir tavrın konulması gerekir. İran Suriye’ye karşı tavrını gözden geçirseydi şu an Suriye’deki tablo olmazdı. İsrail ile Suriye arasındaki gerilim olmayabilirdi,” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, kendi masum sivil halkına karşı 22 aydır uçak ve tanklarla saldıran Suriye ordusunun bu operasyona karşılık vermemesini eleştirerek, “Niye İsrail uçakları Esad’ın sarayının üzerinden uçup ülkesinin onuruyla oynarken bir çakıl taşı bile atmıyor? Ama biz İsrail’in hiçbir Müslüman ülkeye yaptığı operasyona kayıtsız ve tepkisiz kalmayız,” dedi. 

 

Geçen çarşamba İsrail güçlerinin Suriye-Lübnan sınırı yakınlarındaki Şam-Beyrut otoyolunda silah taşıyan bir askeri konvoyu hedef alarak vurduğu açıklandı. İsrail, Lübnan’da bulunan Hizbullah’ın Suriye’deki kaostan faydalanarak Suriye’nin elindeki uçaksavar füzeleri ve kimyasal silahları elde etmeye çalıştığını ve bunun önüne geçmek için askeri müdahaleden kaçınmayacağı uyarısını yapmıştı. Konvoyda ileri teknoloji uçaksavar füzeleri, insansız hava araçlarının GPS sistemini devre dışı bırakabilecek elektronik donanım taşındığı ancak kimyasal silah olmadığı iddia ediliyor. Suriye ordusunun yaptığı açıklamaya göre ise hava saldırısı Şam’ın kuzeydoğusunda Cemraya bölgesinde bilimsel araştırma yapan bir tesise yönelikti.

Tesis Şam-Beyrut yolu üstünde olduğu için hem konvoy hem de tesis hedef alınmış olabilir. İsrail saldırıyı üstlendiğinin kesin teyidini vermedi ancak İsrail kaynakları uçaklarına zarar verebilecek konvansiyonel Rus yapımı hava savunma sistemlerini en az kimyasal silahlar kadar tehditkâr gördüğünü açıkladı. İddiaya göre İsrail tarafından vurulan fakat önemli derecede zarar görmeyen tesis ile çevresindeki bombalanmış askeri araçların görüntülerine Suriye televizyonunda yer verildi. Öte yandan Suriyeli isyancılar kendilerinin tesise havan ateşi açtıklarını öne sürdü. Suriye hemen ertesi gün İsrail ve müttefiklerinin sorumlu olduğu bu saldırıya egemenliğini korumak için karşılık verme hakkı olduğunu açıkladı ancak şimdilik askeri bir karşılıktansa BM’ye şikâyette bulunmakla yetindi. 

BM iddia edilen saldırı için endişesini dile getirdi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon saldırı ile ilgili bölgeden gelen raporlar hakkında ciddi endişeleri olduğunu belirterek iki tarafın da tansiyonu daha fazla yükseltmemesi için talepte bulundu. Ban, uluslararası hukuka uyularak bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu. Suriye ve İsrail arasında askerden arındırılmış bölgede görev yapan BM barış gücü (UNDOF) sözcüsü  Eduardo del Buey Suriye’nin İsrail uçaklarının Golan Tepelerinin üzerinden geçtiği ihbarını doğrulayamadıklarını dolayısıyla saldırıyı teyit edemediklerini belirtirken hava koşullarının da elverişsiz olduğunu  sözlerine ekledi. 

 

ABD’den Suriye’ye Hizbullah uyarısı

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı Ben Rhodes,  Suriye’nin Hizbullah’a silah sağlayarak bölge istikrarını  daha da  bozmaktan kaçınması gerektiğini söyledi. İddialara göre ABD’nin İsrail’in askeri malzeme taşıyan konvoya hava saldırısından önceden haberleri vardı.

 

 

NE DEDİLER?

 

Maliki: “Saldırı tüm Araplara ve Müslümanlara yapılmıştır”

Irak Başbakanı Nuri al-Maliki “İsrail’in Suriye’ye gerçekleştirdiği son saldırı tüm Araplara ve Müslümanlara verilmiş hakaret dolu bir mesajdır. Arap dünyası birlik olsaydı İsrail Suriye’ye saldırmaya cesaret edemezdi,” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr da, Mısır’ın resmi haber ajansı MENA aracılığıyla yaptığı açıklamada tüm dünyayı Arap topraklarına yaptığı saldırılar yüzünden İsrail’i sorumlu tutma ve kınamaya çağırırken, saldırıları bölge güvenliğine ve Ortadoğu’daki egemenlik haklarına bir tehdit olarak nitelendirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı, Tahran’ın da Suriye’nin İsrail’e misilleme yapmasını istediğini söyledi. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre General Muhammed Ali Caferi, “Suriye’nin bu saldırıya uygun bir zamanda ve münasip şekilde cevap vereceğini ümit ediyoruz,” dedi.

 

BARAK: “SİZE SÖYLEMİŞTİK”

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise Pazar günü yaptığı açıklamada “Biz söylediğimiz şeyi yaparız. Lübnan’a ileri teknoloji silah sistemleri kurulmasını onaylamadığımızı da söylemiştik,” dedi. Bu sözler, her ne kadar herhangi bir üstlenme içermeseler de, saldırı hakkında İsrailli bir yetkilinin yaptığı ilk açıklama oldu. Ehud Barak bulunduğu Münih Güvenlik Zirvesi’nde Türkiye İsrail ilişkilerine değinerek, “Bilhassa bölgenin böyle çetin hadiselere gömüldüğü bir devirde aramızdaki tansiyonu mümkün mertebe düşürüp iki ülke arasında karşılıklı ve anlayışlı yakınlaşmaların tesis edilmesi gerektiğini düşünüyorum,” dedi.