İlk Oscar yönetmenli Bond filmi

Viktor APALAÇİ Sanat
14 Kasım 2012 Çarşamba

İan Fleming’in ölümsüz kahramanı James Bond 25. filmiyle 50. yıldönümünü kutluyor ve bir ilke imza atıyor. ‘Skyfall’ Oscar ödüllü bir yönetmenin imzasını taşıyan ilk Bond filmi. 1999’un beş Oscar’lı ‘Amerikan Güzeli’nin yaratıcısı Sam Mendes, Bond’un insani yönünü ön plana çıkaran, kendisini gerçekdışı kişiliğinden sıyırıp insancıl kılan bir karaktere büründürüyor. Dünyayı ele geçirmek isteyen sapıklara savaş açan, Majesterelerinin hizmetindeki süper kahraman James Bond’u, film gerçeküstü kişiliği ile değil, bambaşka bir ambalaj içinde karşımıza çıkarıyor.

‘Skyfall’da süper kahraman Bond’u, bütün ikili mücadelelerden galip çıkmayan, kendi gücünü sorgulayan, zaman zaman ümitsizliğe kapılan, depresyona giren, farklı ve daha gerçek bir karakter olarak izliyoruz.

James Bond’un yaratıcısı İan Fleming’in favori şehri İstanbul 3. defa bir Bond filmine dekor oluyor. Adele’in seslendirdiği ‘Skyfall’ isimli nefis şarkının büyüleyici melodileri eşliğinde, film İstanbul’da çekilmiş nefes kesici bir jenerik öncesi bölümle açılıyor.

M. ile geçmişten kalan bir meselesi olan, süper manyak, zeki, acımasız, zaptedilmesi güç eşcinsel deha, ajan eskisi Silva’nın izini sürmek Bond’a verilen son görev olacaktır. Bu amansız mücadeleyi, yönetmen Mendes baş döndürücü aksiyon sahneleri eşliğinde, inandırıcı bir üslupla anlatıyor.

Film, Kapalıçarşı çatılarındaki motosikletli takip sahneleriyle, Adana’da hareket halindeki yük treninin üstündeki dövüş sahneleriyle, Fethiye plajındaki romantik görüntüler ile Türkiye’yi tanıtıyor.

Diğer lokasyonlar, Şangay, Makau, Londra ve Bond’un anne-babasının mezarını keşfederken gösterilen İskoçya kırsalı. Bu arada Bond’un annesinin Fransız olduğunu mezar taşındaki isminden anlıyoruz.

Bond’a duygu katan Daniel Craig (Sean Connery’den sonra) Bond rolünü taşımayı hak eden en uygun, en başarılı aktör olduğunu kanıtlıyor. Bond kızları ilk kez çok zayıf kalıyor.

Javier Bardem kötü adamda Oscar’lık performansı ‘İhtiyarilara Yer Yok’u akla getiren müthiş oyunu ile herkesten rol çalarken, M.nin ölmesiyle son kez izlediğimiz Judi Dench her zamanki gibi mükemmel.

Bond artık emirleri, M.in yerini alacak olan Ralph Fiennes’ten alacak.