Yeni tiyatro mevsimi başlarken

Bildiğiniz gibi genç tiyatrocular yeni mevsimi Eylül başlarından itibaren açtılar bile. Kimi hemen yeni prodüksyonlara girişti, kimi ise daha önce sahnelemiş oldukları oyunlarla ısınma turlarına başladı. Aslında bu son durum geçen sezon kaçırmış olduğumuz oyunları izlemek için iyi bir fırsat

Erdoğan MİTRANİ Sanat
12 Eylül 2012 Çarşamba

Bir önceki yazımı bitirirken ikincikat’ın, yapmış olduğu bir anket sonucu, Philip Ridley’in Korku Tüneli’ni,  Eylül ayında açılış oyunu olarak ilk kadrosuyla yeniden sahneleyeceğini, ayrıca geçen mevsimin önemli oyunları  Aut ve Limonata’nın son gösterimlerinin de yapılacağını belirtmiştim.

Topluluk, ilk olarak İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde izleyicinin karşısına çıkan Yalnızlar Kulübü’nü de sezonun ilk yeni oyunu olarak Eylül sonunda sahnelemeye başlıyacak.

Bu tiyatro mevsiminde ikincikat’ın programında beş yeni oyun daha var: Sami Berat Marçalı’nın geçen sezon Sahne Hal’de başarıyla yönettiği İskoç yazar- yönetmen  Anthony Neilson’un Disosya Harikalar Dünyası, yine Sami Berat Marçalı yönetiminde, bu kez ikincikat’ın kendi mekânında farklı bir bakış açısıyla yorumlanacak. Emrah Serbest’in “Erken Kaybedenler”kitabından alınan, bir ara filminin çekileceği de söylenen Üst Kattaki Terörist adlı öykü, karşımıza oyun olarak çıkacak. Boza, Nurullah Bülent Berke Kâmiloğlu ve Uykusuz topluluğun bu mevsim sahneleyeceği diğer oyunlar...

Dot İKSV işbirliği

Dot oyun alanını Eylül sonunda açacak olanlardan. İlk oyunları Sarı Ay  “çağdaş bir Bonnie and Clyde masalı”. David Grieg’in yazdığı oyunu, Süpernova’nın “Million Dollar Baby”si Pınar Töre Türkçeye çevirmiş ve yönetmiş.

Kasım’da, geçen yıl Almanya’da “Yılın Oyunu” seçilen Roland Schimmelpfenig’in Der Goldene Drache / Altın Ejderha başlıyor. Çeviren ve yöneten Serkan Salihoğlu.

Yerleşik mekânının dışında farklı ortamlarda tiyatro araştırmaları yapmayı gelenek haline getiren  Dot, bir kez daha İKSV ile ortak bir çalışmaya girişiyor. İlk kez 2006’da İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneledikleri İki Kişilik bir Oyun’u, yazarları Ayşe Mertan ve Bülent Erkmen’in yeniden ele aldıkları şekliyle ve yine Bülent Erkmen’in yönetmenliğiyle Kasım’da Salon’da oynayacaklar.

Murat Daltaban, Hakan Günday’ın dilimize kazandırdığı Sarah Kane’in Cleansed / Silindi_r  oyununu yönetecek. 28 yaşında intihar eden ve sadece 6 oyun yazdığı için  Türk seyircisinin pek az tanıdığı, ancak  “in-yer-face” akımının önemli temsilcilerinden olan yazarın, Londra Royal Court Theatre Downstairs’de ilk sahnelendiği 1998 yılında bu tiyatronun o güne kadar giriştiği en pahalı prodüksyon olan Cleansed, izleyicinin karşısına 2013 başlarında çıkacak...

Kumbaracı50 1 Ekimde açılıyor ama, Altıdan Sonra Tiyatro’nun Alman tiyatro topluluğu Lokstoff! ile birlikte TANDEM kapsamında gerçekleştirdiği ortak yapımın İstanbul ayağı Yokuş Aşağı Emanetler, ilk kez 14 ve 15 Eylül’de oynanacak. Kumbaracı Yokuşu’nda başlayıp, yokuş aşağı yol alıp Kumbaracı50 sahnesinde sona erecek olan oyunu her gösterimde sadece 40 seyirci, kendilerine verilecek olan kulaklıklarla yokuş aşağı yol alarak takip edebilecek. Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi, Fail-i Müşterek, olağanüstü kukla oyunu Haz Makamı ve İlyas Odman’ın “...başka sesler...” adlı tiyatro ile dansı harmanlayan fiziksel tiyatro projesinin gösterimleri bu sezon da devam edecek.

Yiğit Sertdemir’in Kumbaracı50 Üçlemesi’nin son bölümü ilk kez geçen yaz, İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenmişti. Bu tiyatro mevsiminde üçlemenin tamamını (I -Gerçek Hayattan Alınmıştır; II- Barzo ile Konserve “Yokuşta Saçma Bir Gece Hikayesi” ve III- Dertsiz Oyun) izleyebileceğiz. Gönül ister ki, geçen Haziranda yaptıkları gibi, birkaç kez üç oyunu birden aynı gün boyunca oynasınlar. Sertdemir’in yeni oyunu Ama Bu Hiç Olmadı, ise Ocak 2013’de sahnelenecek...

Talimhane Tiyatrosu Şişli Blackout AVM’de kendi sahnesinde

Bu sezon beşinci yılını kutlayacak olan Talimhane Tiyatrosu, nihayet Şişli Blackout AVM’de kendi sahnesinde. Geçen tiyatro mevsiminde Esra Bezen Bilgin’e çok sayıda En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran Önce bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi ile Pippa ve Shrek Müzikali bu sezon da devam edecek.

Yeni prodüksyonlarının ilki ünlü bir off-Broadway müzikali: Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş. Diğer yeni prodüksyon yılın tiyatro olayı olmaya aday: Kardeş topluluk Arcola Tiyatrosu 2013’de Leyla Nazlı’nın yazdığı Mare Rider’ı sahneleyecek. Hemen turneye çıkacak olan oyun İsveç ve Almanya’dan sonra Türkiye’ye de gelecek. Mare Rider’ın başrolünde “Kafka’nın Maymunu” Kathryn Hunter var!!...

Kurulduğundan beri birçok yenilikçi projeyi hayata geçirmiş olan TiyatroArtı mevsime, tümüyle bir yenileme sürecinden geçen Mekân Artı’da, Cumartesi Anneleri’ni anlatan, İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen Bizde Yok ve tek seyircilik projesi üçKİŞİ ile girecek.

Oyunların çoğunu yazan ve yöneten Ufuk Tan Altunkaya’nın geçen sezon ilk bölümü Ayna’nın sahnelendiği Şiddet Üçlemesi, Şeker’le devam edecek. Aralık’ta İsviçreli yazar Lukas Barfuss’un toplumsal ahlak ve cinsel tabular üzerine oyunu Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi başlayacak.

Bu yıl TiyatroArtı, farklı bir projeye, klasiklerden yola çıkarak denemeler yapmaya

girişiyor. İlk çalışma Brecht, Camus, Kundera gibi yazarların metinlerinden faydalanılarak yeniden yazılan Sofokles’in Kral Oidipus oyunu...

Sezonun diğerleri

Ve Diğer Şeyler Topluluğu, Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği ve daha önceki çalışmalarında olduğu gibi farklı bir mekân tasarımıyla şekillendirdiği, İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında ilk kez Hamursuz Fırını’nda sergilenen Yola Çıktığım Gün Sakin Serin bir Sabahtı oyununu bir miktar revizyonla ve birkaç oyuncu değişikliği ile sahnelemeye devam edecek. Bir başka yeni oyunu da, yazarı Ahmet Sami Özbudak’a Heidelberger Stückemarkt Festivalin’de En Genç En İyi Oyun Yazarı ödülünü kazandırmış olan  İz...

Geçen yıl çok beğenilen oyunları Yalnız Batı’ya bu yıl da devam edecek olan Yan Etki, repertuarına Amerikalı yazar Mark Schultz’un ülkemizde ilk kez sahnelenecek The Gingerbread House’u da katacak.

Modern yaşamın güvenlik ve kontrol çılgınlığını anlatan yeni oyunları Site’yi de oluşturmakla uğraşan  gnlv’in Yüksek Derece’sini bu sezon da izleyebileceğiz.

Studio 4 İstanbul, ilk kez İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneledikleri Olmamış mı? ile yeni hazırlamakta oldukları Bugün Aşık Olucam adlı müzikal performans formatındaki oyunu, tiyatro mekânları dışında çeşitli bar, kulüp ve galerilerde de oynayacaklar. Şimdilik ilk durakları Garajistanbul.

Geçen Nisan ayında açılmış olan Craft, yeni mevsimde Philip Ridley’in Uğrak Yeri ve Neil LaBute’un Kayıp oyunlarına devam edecek.

Geçen sezon sahneledikleri Tetikçi’yi bu mevsim de repertuarlarında tutan BuluTiyatro, Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı Nerde Kalmıştık? adlı oyunu da sahneleyecek.

Vaclav Havel’in iyice eskimeye yüz tutmuş oyunu Largo Desolato’sunu geçen sezon kapkara bir güldürü olarak müthiş bir dinamizmle yorumlamış olan Ekip, mevsime SahneHal’de Parti ile girdi. Hafıza ile tarih arasındaki ilişkiyi irdeleyen Parti’nin yanında Largo Desolato’yu da sahnelemeye devam edecekler. Şimdilik elimize geçen bilgiler bu kadar. Gelecek yazımda Anadolu yakasındaki tiyatrolardan da söz etmeye çalışacağım. Tekrar hatırlatayım; bu ay, geçen mevsim kaçırdığınız kimi oyunu izlemek için son fırsat. Umarım değerlendirirsiniz.  Hepinize iyi seyirler.