Uyuşturucu mafyası iş basında

İki bağımsız marijuana satıcısının, acımasız ve deneyimli bir Meksika uyuşturucu karteline karşı verdiği ölüm kalım mücadelesini anlatan “Vahşiler” ustaca kotarılmış, aksiyon dozu yüksek bir film.

Viktor APALAÇİ
25 Temmuz 2012 Çarşamba

 Konusu Kaliforniya ve Meksika’nın uyuşturucu başkenti Tijuana’da geçen bu modern suç ve gençlik filmi, 130 dakikalık süresinde, ilgiyi sürekli ayakta tutan dinamik temposuyla, keyifle izleniyor. Aşık oldukları aynı kızla üçlü bir hayat yaşayan iki torbacının Meksikalı bir çeteyle mücadelesi, dur durak bilmeyen aksiyon sahneleri, cüretli seks sekansları eşliğinde anlatılıyor. Filmin teknik işçiliği ve oyuncu kadrosu birinci sınıf. 

İki bağımsız marijuana satıcısının, acımasız Meksika uyuşturucu karteline karşı verdiği ölüm kalım mücadelesini anlatan “Vahşiler / Savages”, Oliver Stone’un seks ve şiddet yüklü bir heyecan-gerilim filmi. Popüler suç kitaplarıyla tanınmış Amerikalı yazar Don Winslow’un 2010’da yayınlanmış aynı adlı romanını (içlerinde yazarı ve Oliver Stone’un da bulunduğu) üç kişilik bir senaryo ekibiyle beyaz perdeye uyarlayan film, ustaca kotarılmış, aksiyon dozu yüksek bir seyirlik.

Filme prodüktör olarak da yatırım yapan Oliver Stone, romanın yayınlanmasından önce “Vahşiler”in senaryo çalışmalarına başlamış. Konusu Kaliforniya’da ve Meksika’nın uyuşturucu başkenti Tijuana’da geçen bu modern suç ve gençlik filmi, 130 dakikalık süresince, ilgiyi sürekli ayakta tutun dinamik temposuyla keyifle izleniyor. Kötüleri daha az kötüler ile karşı karşıya getiren film, bildik “uyuşturucu dünyasında temiz kalmak mümkün değil” ana fikrine sadık kalarak, en iyi marijuanayı yetiştirmekle ünlü, modern savaş tekniklerini iyi bilen, tahsilli iki gencin öyküsünü anlatıyor. Her ikisi de, Ophelia (Blake Lively) adlı sarışın afete aşık olan, üçlü hayat yaşayan, Chon (Talyor Kitsch) ile Ben (Aaron Johnson) “Butch Cassidy-Sundance Kid” veya “Jules et Jim” vari ilginç bir ilişki yaşamaktadır.

Son derece acımasız ve kanlı yöntemlerle uyuşturucu sektörüne hakim olan Meksikalı Baja Karteli iki gence kendilerine katılmaları için devreye girince, Ben’le Chon ikilisinin düzenleri bozulur. Gözü kara, hırslı, acımasız patroniçe Elena’nın (Salma Hayek) sağ kolu, baş tetikçisi Lado’ya (Benicio del Toro) Ophelia’yı kaçırma emrini vermesi, sevgilileri Ben’le Chon’un elini kolunu bağlar.

Uyuşturucu çetelerin tümünden rüşvet alan, şaibeli bir geçmişe sahip, kirli narkotik ajan Dennis’ten (John Travolta) destek alan ikili, Ophelia’yı kurtarmak için müthiş bir mücadelenin içine girerler. Gaddar uyuşturucu kartelinin vahşi yöntemleri ve deneyimleri, ikili oynayan fitne fesat Dennis’in taraf değiştirmesi ile zor duruma düşen ikili, Elana’nın Kaliforniya’da yaşayan kızını (Sandra Echeverria) devreye sokmalarıyla, yazgıları bambaşka bir kulvara girer.

FEODAL ÖRGÜT MODERN GENÇLERE KARŞI

Film Ophelia’nın ağzından anlatılıyor. Temkinli genç kız, “Öyküyü anlatmış olmam filmin sonunda hayatta kaldığım anlamına gelmez” diyor. Ortak sevgilileriyle, son derece konforlu, zengin bir hayat yaşayan ikili ile benzer bir hayat süren patroniçe Elena’nın ortamını ilginç detaylar eşliğinde işleyen senaryo, Elena’nın isyankar kızının annelik ve kadınlık içgüdülerine de yer veriyor.

Birbirlerini “vahşiler” olarak gören, feodal eski usul bir örgüt ile modern yöntemlerle çalışan, girişimci ruhun temsilcisi eğitimli iki genci karşı karşıya getiren konusuyla film, uyuşturucu kartellerini anlatan bildik Hollywood filmlerine bir yenilik getirmiyor. Oliver Stone bu boşluğu, dur durak bilmeyen aksiyon sahneleriyle, cüretli seks sekanslarıyla, birinci sınıf bir teknik işçilikle, çok zengin bir oyuncu kadrosunu iyi yönlendirmekle dolduruyor.

Filmin görsel efektleri doyurucu, hızlı montajı ve dinamik kamera kullanımı ile tam not alıyor.

Oyuncu kadrosunda, her zamanki gibi başarılı bir John Travolta, eski tüfeklerden (acımasız Meksikalı tetikçi rolünde) Benicio del Toro, kartelin başı ve yetişkin bir kız annesi olmanın zorluğunu iyi hissettiren Salma Hayek mükemmel performanslar çıkarıyorlar.

Filmin en büyük sürprizi, TV dizisi “Gassip Girl” ile ünlenen, seksi Blake Lively’nin, Hollywood’un gelecek vaat eden sarışınları arasına girdiğini müjdeleyen başarılı oyunu oluyor.

 

OLIVER STONE

Oliver Stone’un Türk sinema izleyicisiyle tanışması talihsiz “Gece Yarısı Ekspresi / Midnight Express” filmiyle oldu. Kendisine 1978’de En İyi Senaryo Oscar Ödülünü kazandıran filmin yönetmeni Alan Parker medya tarafından Türk düşmanı ilan edilmişti.

66 yaşındaki, senaryo yazarı-yönetmen-yapımcı-aktör Oliver Stone’un 1980’li yıllardan günümüze yaptığı her film tartışmaları beraberinde getirdi.

Kimilerine göre, mükemmel bir sinema diline sahip, birinci sınıf bir öykü anlatıcısı, montaj sihirbazı, iş bilir bir teknisyen, deneyimli bir yönetmen.

Kimilerine göre de, bütün hüneri göz boyamaktan ileri gitmeyen, laf ebesi, gürültücü bir sinema adamı.

Yönetmen olarak ilk çıkışını “Salvador” ile yapan Oliver Stone’un parlak kariyerinde, En İyi Yönetmen Oscarlarını kazandığı “Müfreze / Plotoon” (1986) ve “Doğum Günü 4 Temmuz / Born on the Fourth of July” (1989) var.

1983’ün müthiş filmi “Yaralı Yüz”ün senaryo yazarı olan Stone, “Katil Doğanlar / Naturel Born Killers” (1994) “Borsa / Wall Street” (1987) ve 23 yıl aradan sonra gelen devam filmi, Fidel Castro belgeseli “Comandante” (2003) ve iki ABD başkanı üzerine yaptığı, “JFK” (1991) ve “Nixon” var.

Değişik türlerde iddialı ve başarılı filmleriyle kendinden söz ettiren Stone, ABD tarihinin kritik sayfalarında gezinen bu son iki filmindeki saldırgan politik duruşuyla da 1990’lı yıllara damgasını vurmuştu.

Sürükleyici, rahat seyredilir sinema dili, izleyiciyi avucunun içine alan tempolu anlatımı, popüler oyunculardan oluşan oyuncu kadrolarıyla ustaca kotarılmış, hep kendinden söz ettiren ilginç filmleriyle, Oliver Stone, sinema sanatının son 30 yılının önemli figürlerinden biri.

Seksenli ve doksanlı yıllarda, mesaj taşıyan, politik eleştiriler getiren, derin devletten hesap soran Oliver Stone, iki binli yıllarda daha zayıf içerikli, sadece görselliğe dayanan ve teknik becerisinden güç alan filmlerle durumu idare ediyor. Geçen hafta vizyona giren, bu tür filmlerden biri olan “Vahşiler”, sürükleyici ve rahat seyredilir özellikleriyle öne çıkıyor.

“Savages”/ Sen: O. Stone – Don Wislow – Shane Salemo, Oyuncular: John Travolta, Blake Lively, Benicio del Toro, Salma Hayek, Aaron Johnson, Taylor Kitcsch, Emile Hirsch, Demian Bishir