Türkiye’nin renkleri Ankara´da iftar verdi

Cemaat Vakıfları Meclisi Üyesi Laki Vingas önderliğinde Türkiye’nin renkleri cemaat vakıflarının temsilcileri, 7 Ağustos Salı günü yaklaşık 60 kişiden oluşan bir heyetle Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi...

Ester YANNİER Toplum
8 Ağustos 2012 Çarşamba

İlk olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü ziyaret eden Cemaat Vakıfları temsilcileri oradaki toplantıya katıldılar.  Toplantı sonrasında Gölbaşı Kronos Otelde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Başdanışmanı, Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın’ın onurlandırdıkları bir iftar yemeğine geçildi.

 

İftar yemeğine ayrıca Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıflar Meclisi, Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman, Yedikule Sırp Pırgiç Ermeni Kilisesi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bedros Şirinoğlu, Süryani Cemaati Temsilcisi Sait Susin, Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclis üyeleri, devlet erkânı ve diğer illerden gelen yaklaşık 60 kadar cemaat temsilcisi katıldı.

İftar yemeğinde Başbakan Yardımcısı Arınç, Ak Parti Başkan yardımcısı Çelik, Başbakan Başdanışmanı Kalın, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erten’in yanı sıra Laki Vingas ile Sami Herman konuşma yaptılar.  

Vakıflardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı görevine getirilmesinden sonra farklı bir dünya gördüğünü ve geçmişteki siyasi çizgisi itibari ile meseleye bu kadar sıcak bakmadığını itiraf eden Arınç, "Belki farklı düşüncelerimiz vardı. Ama bu dünyaya girince sizlerin samimiyetinizi, dostluğunuzu, inançlarınıza bağlılığınızı ve haklarınıza sahip çıkmak istediğinizi gördükçe ben sizlerle birlikte çalışmaya karar verdim," açıklamasında bulundu.

Çelik ise  “Türkiye, gittikçe demokrasisinin standartlarını geliştiriyor, ileri demokratik standartlara ulaşıyor. Yerli yersiz özellikle cemaat vakıfları üzerinde hak edilmeyen tasarruflarda bulunulması bir hukuk ayıbımızdır bizim. Bunların hepsi ortadan kaldırılmaya ve telafi edilmeye çalışılıyor. Biz bunları yaparken birileri bize ‘aferin’ desin AB memnun olsun diye yapmıyoruz.  Bu böyle olması gerektiği için yapıyoruz. İnsanlık bunu gerektirdiği için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Hükümetin cemaat vakıflarına yönelik çalışmalarından övgüyle söz eden Vingas şöyle konuştu: “Ülke mozaiğinin birer parçası olan bizlerin azalması, mozaiği oluşturan parçaların yavaş yavaş dağılması anlamı taşır. Ülke dışına gidişleri azaltmanın ve nüfus artışını sağlamanın en önemli çözüm halkalarından biri de bu vatandaşlarımızın, ülkelerinde kendilerini güvence altında hissetmelerini, temel hak ve özgürlüklerden de eşit şekilde pay almalarını sağlamaktır. En büyük temennimiz, yeni yapılacak Anayasa ile yıllardan beri özlemini çektiğimiz vatandaşlık haklarımıza istisnasız kavuşabilmektir. Geleceğimizin teminat altına alınması beklentimizin, oluşacak yeni Anayasa ile hayata geçmesini diliyoruz ve istiyoruz.”

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü ziyareti

İftar yemeği öncesi Vakıflar Genel Müdürlüğünü ziyaret eden cemaat vakıfları temsilcileri oradaki toplantıya katıldılar. Toplantı sırasında bir konuşma yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem,  Vakıflar Kanunu çerçevesinde taşınmazların vakıflara geri iadesi konusunda ciddi çalışmaların sürdürüldüğünü, başvuru süresinin tamamlanmasına 20 gün kaldığını söyledi. Cemaat temsilcilerinin konuşmalarında dile getirdikleri teşekkür için de “ Teşekküre gerek yok. Zaten bunlar sizlere aitti. Sizlerin haklarınızı iade ediyoruz” dedi.

Türk Musevi Cemaati Ankara ziyaretine Cemaat Başkanı Sami Herman, Başkan Vekilleri İshak İbrahimzadeh, Moris Levi, Başkan Yardımcısı Jojo Nassi, İzmir Cemaat Başkanı Jak Kaya, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, Hahambaşılık Hukuk Müşavirleri Av.Ester Zonana, Av.Nedim Karako, Av. Şemi Levi’den oluşan heyet ile katıldı.