Madonna konseri anma gününe rastlayınca...

Madonna’nın Varşova konseri Nazi iktidarına karşı direnişin yıldönümüne rastlayınca, ünlü pop sanatçısının konseri bazı çevrelerce protesto edildi.

Nelly BAROKAS Kültür
8 Ağustos 2012 Çarşamba

Dindar çevreler, siyasetçiler ve halkın bir kesimi, bu tarihin 1944 Varşova Gettosu ayaklanmasının yıldönümüne rastladığı gerekçesi ile Madonna’nın 1 Ağustos akşamı Varşova’da konser vermesini protesto ettiler.

Pop dünyasının ünlü ismi Madonna,- Nazi iktidarına karşı direnişte 16 bin savaşçı ile 200 bin sivilin yaşamını yitirmesinin 68. yılı onuruna başkentte bir dakikalık saygı duruşunu belirleyen sirenlerin çaldığı sırada- Varşova’nın en büyük stadyumunda sahneye çıkmak üzere son hazırlıklarını yapmaktaydı. Madonna’nın sahneye çıkacağı 21.30’da kentteki Katolik kiliseleri yaşamını yitirenlerin onuruna dualar başlıyordu.

Öfkeli 50 bin kadar Polonyalı, Madonna konserine karşı mesajlar yolladılar. Kentin her tarafına asılmış konser afişleri üzerine siyah boyalarla başkaldırı simgeleri çizildi. Parlamentonun sağ kesim partilerinden Hukuk ve Adalet Partisinden yapılan açıklamada; “Anavatanlarına sevgi duymayan kişiler, bu kahramanlara saygılarını ifade etmek yerine, gençlerimizi yarı çıplak dans eden bir kadını izlemeye teşvik ediyorlar” ifadesi kullanıldı.

Ülkenin Katolik gençlik kuruluşu aynı saatlerde Varşova’da yoğun bir halk kitlesinin katılımı ile bir ayin düzenledi. Madonna konserlerinin Hıristiyan değerlerine ve Polonya halkının inançlarına ters düştüğü iddia edildi ve “Konserin amacı Tanrı’yı ve dinimizi alay konusu etmektir,” dendi.

Madonna konserinin organizasyonunu aylar önce planlayan menajerleri konser tarihinin böyle anlamlı bir anma günüyle çakıştığını bilmiyorlardı. Konser öncesi Madonna kendisine eşlik eden kalabalık bir ekiple Polonya’ya vardığında, ünlü sanatçının sözcüsü konser sırasında Varşova direnişçileri anısına bir saygı gösterisi yapılacağının güvencesini verdi. Her şeye rağmen Madonna konserinin biletleri Varşova’da çok önceden tükendi. O denli yoğun ilgi oldu ki polis cıvar cadde ve sokakları trafiğe kapamak zorunda kaldı.