Nazi dövmeli opera sanatçısı

Alman televizyonuna çıktığı programda vücudundaki Nazi simgeli dövmelerin gözükmesi üzerine Rus opera sanatçısı bariton Evgeny Nikitin, Wagner anısına Bayreuth’da düzenlenen opera festivalinden kovuldu

Nelly BAROKAS Kültür
1 Ağustos 2012 Çarşamba

Televizyonda yayımlanan bir programda bariton Evgeny Nikitin’in çok sayıdaki dövmesi arasında bir de gamalı haç simgesi göze çarptı. Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından festival yöneticileri Evgeny Nikitin’i görüşmeye çağırdılar. Görüşme sonrasında sanatçı basına festivalden ayrıldığı açıklamasını yaptı. Bayreuth Festivali yönetiminden yapılan açıklamada, Nikitin’in dövmelerinin Almanya’nın tarihinde kötü bir kesidi simgelediğinin altı çizildi.

Bayreuth Festivalini1872’de kuran Richard Wagner, Adolf Hitler’in en sevdiği bestecilerden biriydi. Nazilerle ilişkilendirildiği için uzun yıllar festival önemli ölçüde gözden düşmüştü. Hitler, Wagner’in ve eşinin hayranıydı. Hitler’in yakın dostu olan Wagner’in eşi ünlü müzisyenin ölümünün ardından festivalin devamlılığını sağlamıştı.

Festivalin web sitesinde yayınlanan açıklamasında 38 yaşındaki Evgeny Nikitin, “Hayatımın en büyük hatasıydı, bu dövmeyi yaptırmamış olmayı isterdim,” şeklinde yorumda bulundu.

Kariyerinde kara bir leke oluşturan bu olaydan dolayı üzüntüsünü dile getiren Rus bariton, bu dövmeyi zamanının çoğunu sokaklarda geçirdiği gençlik günlerinin bir anısı olarak değerlendirdi.