Haftanın İzi : Avrupa’da seçimler Euro’yu etkiledi

Yunanistan’da kemer sıkma programından yana partilerin düşük performansı ve Fransa’da ağırlığı daha çok büyümeye vermek isteyen Francois Hollande’ın galip çıkması Avrupa’da kemer sıkma planlarını tehlikeye düşürdü.

Süzet DALVA Diğer
10 Mayıs 2012 Perşembe

Avrupa’da seçimler Euro’yu etkiledi

Yunanistan’da kemer sıkma programından yana partilerin düşük performansı ve Fransa’da ağırlığı daha çok büyümeye vermek isteyen Francois Hollande’ın galip çıkması Avrupa’da kemer sıkma planlarını tehlikeye düşürdü.

Fransa ve Yunanistan’da seçim sonuçları, kemer sıkma programlarının sürdürülebilirliğini ortadan kaldırdı. Daha önceki hükümetlerin onayladığı bütçe disiplini anlaşmasının geleceği konusundaki belirsizlikler de piyasaları olumsuz etkiledi. Bunun sonuncunda Euro, Dolar ve Sterlin karşısında değer kaybetti. Seçimlerden sonra, Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalıp kalamayacağı tartışması yeniden gündeme geldi. Fransa’daki seçim sonuçları ise Hollande’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sarkozy gibi yakın işbirliği içinde çalışıp çalışmayacağı konusunda merak uyandırdı.

Haftanın sayıları

30 ABD’deki işçilerin yüzde 30’u gecede altı saatten az uyuyor.

202.000.000 Uluslararası İşçi Kurumunun tahminlerine göre 2012 sonunda, 202 milyon kişi işsiz kalacak.

 

Mısır’da dehşet devam ediyor

Mısır’da yönetimini protesto edenler sokaklarda dehşet yarattılar. En az 20 kişinin hayatını kaybettiği çatışmada göstericiler Hazem Abu İsmail taraftarlarıydı. Abu İsmail’in başkanlık seçimlerine katılması yasaklanmıştı.

İsrail’de generalden şok iddia

İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, İran’ın nükleer silah üretimini durdurduğunu iddia etti. Bu iddia Başbakan Binyamin Netanyahu’yu şaşırttı. Başbakanla ile Genelkurmay Başkanı arasında çıkan fikir çatışması üzerine Gantz, iç ve dış güvenlikçiler tarafında kontrol altına alındı.

Romanya’da hükümet düştü

Romanya’da Mihai Razvan Ungureanu liderliğindeki merkez sağ hükümet güven oylamasını kaybettikten sonra görevi sona erdi. Merkez sağ hükümet üç ay görevde kalabildi. Yerine gelen merkez sol olan geçici hükümet,  kasım seçimlerine kadar altı ay boyunca iktidarda kalacak.

 

ABD’den Afganistan’a sürpriz ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’ı ziyaret etti. Sürpriz olan bu ziyarette, Afgan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai ile ABD Başkanı Obama arasında işbirliği anlaşması imzalandı. ABD, 2014 itibariyle askerleri çekeceğini taahhüt etti. Ancak Obama’nın ülkeyi terk etmesinin hemen ardından bombalar patladı.

 

Desteği azaldığı için

ABD başkanlık seçimlerinden çekilen Newt Gingrich

 

Ülkesinde büyük destek gören Malawi yeni Cumhurbaşkanı

Joyce Banda

 

Haftanın Sorusu

İngiltere’de zengin sınıf ile fakir sınıfın arası neden bu kadar açıldı?