Konser salonlarına veda ederken…

İstanbul’da müziğin mevsimi yok; ne iyi ki müzik hiç bitmez bu şehirde. Bu ay birbirinden güzel konserlerle sezona veda etmeye hazırlanırken şimdiden açık hava performanslarının ve yazın ağırlayacağımız ünlü starların heyecanı sardı hepimizi…

TUNA SAYLAĞ Sanat
3 Mayıs 2012 Perşembe

GİTARIN USTALARI AKBANK SANAT’TA

4-25 Mayıs tarihleri arasında gitarın dünyaca ünlü ustaları ve genç yetenekleri Akbank Sanat sahnesinde olacaklar. Bu kapsamda, günümüzün büyük yankı uyandıran iki genç yıldız gitaristi Magdalena Kaltcheva ve Carlo Carrieri’den oluşan Duo Carisma, 15 Mayıs’ta sizler için Rossini, Gnattali, Einaudi, Portman ve Mirto’dan eserler çalacak.

Bu ay iki konser izledim. Biri CRR’deki Julliard String Kuartet, diğeri de İş Sanat’taki Madredeus konseri. Birbirinden yetkin iki keman (Joseph Lin ve Ronald Copes), bir viyola (Samuel Rhodes) ve bir çellodan (Jeol Krosnik) oluşan Julliard String dinletisi, gerçek klasik müzikseverler için bulunmaz bir fırsattı. Özellikle kemancı Joseph Lin’in ustalık dolu duygusal icrası seyircinin dikkatinden kaçmadı. Son parçaları olan Mozart’ın Yaylı Kuartet No. K.464’ünde grup, performansının doruğuna çıktı.

Portekizli Madredeus Grubu ise bizi Orta Çağ’a götürdü. Ağıtlardan ve geçmişteki bir yer ya da kişiye duyulan özlemi yansıtan ‘saudade’ kavramından esinlenen müzikleri, sahnedeki ışık oyunlarıyla bütünleşerek genç solist Beatriz Nunes’in muhteşem lirik sesinde yankılandı. Altı kişilik topluluk, temsil ettiği türün en iyisi olmasına rağmen itiraf etmem gerekir ki, İş Sanat’ta oldukça melankolik bir gece yaşattı; şarkılar fazla hüzünlü, konserin temposu ise oldukça ağırdı. Ama yine de müzik adına farklı bir deneyimdi benim için. Bu arada grupla yapılmış bir söyleşiyi internet sayfamızda bulabilirsiniz.

Mayıs ayların en güzeli ve ben mevsimin bu son ‘Şehir Işıkları’ yazısında alternatif konserlerden çok herkesin beğenisine hitap eden flaş dinletilerden söz edeceğim. Bunlardan ikisi İş Sanat’ta gerçekleşecek. İngiltere’nin en köklü ve seçkin orkestralarından olan BBC Filarmoni’nin çellist Sol Gabetta’ya eşlik edeceği konseri 14 Mayıs’ta izleyebilirsiniz. Orkestrayı Juanjo Mena yönetecek. Kurum sezona 25 Mayıs’ta Flamenko’nun yakışıklı prensleri, yedi kardeşten oluşan ‘Los Vivancos’un yeni gösterisi ‘Aeternum’ ile veda edecek. Mutlaka seyretmenizi öneririm.

 Anneler Günü hediyesi: ENBE konseri

13 Mayıs Anneler Günü’nde Caddebostan Kültür Merkezi, Behzat Gerçeker & ENBE Orkestrası’nı ağırlıyor. Valslardan Latin müziklerine, Arjantin tangolarından caz ve country’ye uzanan geniş bir repertuara sahip olan grubun konseri, müziksever annelere verilebilecek en iyi armağanlardan biri.

 Sema’nın sesinden ‘Efsane Hanımlar’

Taş plak sesli Sema, 9 Mayıs’ta Garajistanbul’da geçen yüzyılda yaşamış kadın ses sanatçılardan bazen hüzünlü bazen şen şakrak tangolar, fokstrotlar, operetler ve kantolar seslendirecek.

 GHETTO’da ateşli Latin geceleri

Kübalı Harold Lopez Nussa (piyano), Irving Acao (sax), Mayquel Gonzalez (trompet), Felipe Cabrera (kontrbas) ve Ruy Lopez Nussa’dan (davul) oluşan Harold Lopez Nussa Kuintet, 10 Mayıs’ta Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında GHETTO’da çalacak. İki gün sonra ise mekânın müdavim sanatçılarından Ayhan Sicimoğlu&Latin All Stars sahne alacak. Seyirciye renk, heyecan, tutku ve yaşam sevincinin ritimle bir araya gelmiş halini yansıtan Sicimoğlu ve grubu ile çok özel bir geceye hazırlanın! Ve 26 Mayıs’ta sahne alacak olan Jozi Levi, Brazil Project ile sizi karnaval tadında bir gece için GHETTO’ya davet ediyor.

 BİFO’nun son konseri

Günümüzün en seçkin dramatik sopranolarından Michèle Crider, opera sahnelerinde olduğu kadar konser performanslarıyla ve özenle oluşturduğu repertuarıyla da tanınıyor. Sanatçı, 10 Mayıs’ta Borusan Filarmoni eşliğinde Lütfi Kırdar’da Strauss R’nin ‘Son Dört Şarkı’sını seslendirecek. Orkestra ayrıca, sezonun bu son konserinde Türkiye’de ilk kez yapılan bir uygulamaya imza atarak dinleyicilerin istek parçalarını seslendirecek.

Size kısaca yaz etkinliklerinden de söz etmek istiyorum. Önümüzdeki aylarda bir yıldızlar geçidi yaşayacağız. İKSV’nin Müzik ve Caz Festivalleri’ne gelecek sanatçılar dışında daha pek çok ünlü isim İstanbul mekânlarına konuk olacak. Kimler mi bunlar? Amon Tobin, Dany Brillant, Chris de Burgh, Nouvelle Vague, Jessie J, ZAZ, Guns’N’Roses ve Evanescence bu isimlerden sadece bir kaçı… Bilet almakta gecikmeyin derim.

 Wolf ve Vega Salon’da

Daha önce de 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir konser veren İngiliz şarkıcı ve besteci Patrick Wolf, 3–4 Mayıs’ta akustik bir performans için İKSV Salon’un konuğu oluyor. Folk müziğin öncülerinden, kuşağının en parlak şarkı yazarlarından biri olarak tanınan ödüllü şarkıcı Suzanne Vega’yı ise, 22–23 Mayıs’ta aynı yerde dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

 CRR’de eğlence ve coşku başrolde

Bu ay Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Flamenko ateşi ile yanacak, Balkan havası ile coşacak, tango ile âşık olacaksınız. 5 Mayıs’ta Antonio Fernández Montoya Farruco, hemen hemen tümü müzisyen dansçı olan aile üyeleri ile birlikte muhteşem bir Flamenko akşamı yaşatacak sizlere. Hemen ertesi gün Doğu Avrupa’dan ayağınıza kadar gelen bir müzik ziyafetine hazır olun!

Romanya ve Sırbistan’ın Çingene müziği yapan en önemli iki pirinç üflemeli grubu, Fanfare Ciocarlia ile Boban & Marko Markovic Orkestrası kimin daha iyi olduğuna karar vermek için CRR’de ilk kez karşı karşıya gelecekler. Bu restleşmeyi (Balkan Brass Battle) kaçırmayın! 12–13 Mayıs’ta ise gelmiş geçmiş en iyi bandoneon ustalarından Walter Rios yönetimindeki tango orkestrası ile Arjantin tangoları izleme fırsatı bulacaksınız. Tango severlere duyurulur!

 

 

 

Hepinize iyi yazlar ve şehir ışıklarının hiç kararmaması dileğiyle…