Müthiş bir polisiye

Viktor APALAÇİ
22 Şubat 2012 Çarşamba

Kendine özgü kişisel tarzı ve yalın sinematografisiyle, kara film türünde başarılı filmler yapmış, yeni kuşak Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn’in “Sürücü / Drive”i, bu yıl Cannes’daki yarışmanın en sağlam mizansenli filmiydi. Nitekim jüri, dur durak bilmez, tempolu ve hızlı anlatımıyla, gerilimli sinema diliyle, birinci sınıf bir polisiye yapan Refn’e “En İyi Mizansen” ödülünü verdi.

Yılların yönetmeni bir babanın (Anders Refn) ve kameraman bir annenin (Vibeke Refn), Amerika’da sinema tahsili gören oğlu olarak, Nicolas Winding Refn’in kariyer olarak sinemayı seçmesi şaşırtıcı değil. 18 yıl önce “Pusher” trilojisiyle başlattığı kariyerinde, “İnside Job” ve “Bleeder” adlı filmleriyle modern ve yenilikçi bir sinemacı olarak tanınan 41 yaşındaki Danimarka’lı yönetmen “Sürücü” ile 7. filmine imza atıyor.

Film, soyguncuları helikopterli polis takibinden kaçırmakla ünlü bir sürücünün öyküsü. Gündüzleri Hollywood’un film setlerindeki tehlikeli araba sahnelerinde dublörlük yapan sürücü, geceleri soyguncuları olay yerinden kaçırır. Bu az konuşan, az arkadaşı olan yalnız takılan gencin (Ryan Gosling) yazgısı, kapı komşusu evli bir kadınla tanışınca değişir.

Kadının (Carey Mullugan) hapisten çıkan kocasına yardımcı olurken, kötü biten soygun sonrası mafya ile karşı karşıya gelir. Mafyanın acımasız lideri (Ron Perlman ve Albert Brooks) kahramanımızın hayattaki tek dostunu (Bryan Canston) öldürünce olay dramatik bir hal alır.

İranlı Hossein Amini’nin James Salles’in romanından uyarladığı senaryo basit bir konu etrafında dönüyor. Ryan Gosling, bir zamanların Steve McQueen, Clint Eastwood gibi gizemli ve yalnız kovboylarını hatırlatan rolünde, sessiz, sakin, çok az konuşan, işinin uzmanı, sevdiği kadına evli de olsa yardım etmekten geri kalmayan, kararlı, fedakâr, şövalye ruhlu kahramanı başarıyla canlandırıyor.

Çocukluğunda dil sistemiyle ilgili bir hastalığı (disleksi) olan yönetmen Refn, hayatında, hiç araba kullanmamasına rağmen, filmdeki başarılı araba kovalama çekimleri yapıyor. Diyalogu en az indirmiş sinematografisiyle Refn, görselliği öne çıkaran bir sinema dili kullanıyor.

Kanadalı aktör Ryan Gosling, George Clooney yönetiminde çevirdiği “The Ides of March Trailer / Zirveye Giden Yol”daki müthiş çıkısını “Sürücü”de devam ettiriyor.

Geçen haftaki yazımızın konusu “Utanç”ın başarılı aktrisi Carey Mulligan, bu filmde de iyi oyunculuğunu sergiliyor. İki acımasız mafya babasını canlandıran, filmin kötü adamlarında Ron Perlman ve Albert Brooks’un performansları tek kelimeyle mükemmel.