Duydunuz Gongun Sesini: MÜZİKAL MARATON BAŞLIYOR!

Kâh mehtabı keyfimize ortak ederek, kâh ılık ılık esen meltem eşliğinde nice konserler izledik yaz boyunca. Ancak sonbaharın önlenemez ayak sesleri bizleri içeriye çağırıyor artık. Hep beraber davete icabet edip salonlardaki yerlerimizi almaya ve kentten yükselen büyüleyici tınıları dinlemeye hazırlanalım.</font></span></p>

TUNA SAYLAĞ Sanat
28 Eylül 2011 Çarşamba

İstanbul her zamanki gibi kış sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Gerçi bana göre bu şehirde sanatın mevsimi yok, değişen tek şey mekânlar. Artbeat, Art Bosphorous, Bienal derken konser salonları da bir bir yeni programlarını açıklamaya başladılar. Yine dolu dolu, dünyaca ünlü starların, sürpriz toplulukların arz-ı endam edeceği şenlikli bir müzikal mevsim bekliyor bizi. Rekabet had safhada, belli ki organizasyonları yapanlar ince eleyip sık dokumuşlar, hepsine müzik adına sonsuz teşekkürler!

Şehir cazla aydınlanacak

13 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 21. Akbank Uluslararası Caz Festivali bu yıl da muhteşem bir programla karşımızda. Usta müzisyenlerle genç sanatçıları kentin belli başlı salonlarında buluşturacak olan etkinliğin bana göre flaş ismi Edith Piaf’ı andıran sesiyle Fransız sanatçı ZAZ. Biletleri bir saat içinde tükenen Lütfi Kırdar’daki konser, 22 Ekim Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

‘Ustalar’ bölümünde; açılışı yapacak olan Arild AndersenTrio (13 Ekim- CRR), Charles Lloyd New Quartet (23 Ekim- Lütfi Kırdar) ile Ortadoğu/Afrika etkilerini caz müziğiyle harmanlayan besteci ve basist Avishai Cohen, festivalin öne çıkan isimlerden. Cohen son albümü ‘Seven Seas’ ile 23’ünde yine Lütfi Kırdar’da caz tutkunlarıyla buluşacak.

‘Caz ve Dans’, festivalin diğer ve en renkli bölümlerinden… Swing müziğinin efsane maestrosu Ray Gelato 13 Ekim’de, Nujazz’ı Soul ile birleştiren Club des Belugas 15’inde ve hip-hop’çu Raashan Ahmed 14 Ekim’de Babylon’da olacaklar. Yeni nesil cazın en yetenekli müzisyenleri arasında gösterilen Vijay İyer de 18 Ekim’de aynı yerde sahne alacak.

Afrika kültürel müziğini Cape Verde ritimleriyle birleştiren Carmen Souza 19’unda, New York kökenli orijinal füzyon gruplarından Hazmat Modine 21 Ekim’de, yine Babylon’da izleyiciyle buluşacak. Bu arada 20’sinde Ghetto’daki Amsterdam Klezmer Band ile Türk cazının yıldızları Kerem Görsev, İlhan Erşahin’s Love Trio ve İmer Demirer’i hatırlatmayı ihmal etmeyelim. Ayrıca festival kapsamında birçok panel ve atölye de yer alacak.

İKSV Salon'da sonbahar sürprizleri

Salon, yeni sezonda caz, rock ve alternatif müzik konserlerinin yanı sıra tiyatro oyunlarına da ev sahipliği yapmaya devam edecek. Açılışı 14 Ekim’de, özgün vokal tarzı ve sahne performansıyla dikkat çeken Brett Anderson ile gerçekleştirecek olan mekân, ay boyunca deneysel müzik ile doğaçlama performansın en önemli gruplarından Gevende, Erkan Oğur Anatolian Blues, besteci-şarkı yazarı Mabel Matiz, Yavuz Akyazıcı Project ve İzlandalı ‘elektronik soul’ grubu Gus Gus’u ağırlayacak. Talimhane Tiyatrosu’nun sahneleyeceği ‘Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi’ adlı oyun da yeni programındaki yerini aldı.

Babylon hız kesmiyor!

Babylon ekim’in ikinci yarısında Akbank Caz Festivali sanatçılarına ev sahipliği yapacak. Daha öncesinde ise yüksek enerjileri ve etkileyici performanslarıyla New York’tan gelen Manner’i, ‘Tribute Band’ konserlerinin ilkinde 'Muscle Museum’u ve Balkan-Anadolu kültürlerinin buluşma noktası, Doğu Avrupa’nın geleneksel müzikleriyle beslenen ‘Kolektif İstanbul’u konuk edecek.

Ghetto’da ekim ayından seçmeler

6 Ekim’de Zeynep Arabacıoğlu ‘Latino y Ladino Project’ ile Ghetto’da Latin rüzgârı estirecek. ‘Automatik’ ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan Bedük 8 ‘inde, Türk ve Yunan müzisyenlerin birlikte oluşturdukları grup Kafe Aman da 12 Ekim’de Ghetto’da sahne alacak. Mekânın müdavim sanatçılarından Ayhan Sicimoğlu ve grubu 15’inde yine dinleyicileri ‘hasta’ edecek.

Gelelim klasiklere…

CRR henüz programını açıklamadı. Sadece Akbank Caz Festivali’nin bazı performanslarına salonunu açıyor ekim ayında. Bunun dışında tek bir konser gözüküyor; o da 18’inde cazın büyükbabası sayılan Wayne Shorter’ın grup arkadaşları John Patitucci, Danilo Perez ve Brian Blade ile sunacağı dinleti…

İstanbul Resitalleri bu sene mekân değiştirdi. 2011–2012 beşinci sezon konserleri Fulya Sanat’ta değil, Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de gerçekleşecek.Bu sezonun Claude-Achille Debussy’ye ithaf edilmesi şerefine 7 Ekim Cuma akşamı, Fransız piyano ekolünün önde gelen temsilcilerinden Eric Le Sage, açılış resitalini vermek üzere Türkiye'ye gelecek. GecedeDebussy, Beethoven ve Schumann’dan eserler seslendirecek ünlü piyanist.

İş Sanat’ta yine ilkler, yine dünyaca ünlü yıldızlar

İş Sanat her zamanki gibi nitelikli programıyla göze çarpıyor. Bu sene kimler yok ki... Al Di Meola, Julia Fischer, Vilde Frang, Paco De Lucia ,Sergio Tiempo, Moskova Virtüözleri, Academy of St Martin in the Fields ve Mischa Maisky sene süresince seyredeceğimiz yıldız isimlerden bazıları... Klasikten caza, danstan çocuk oyunlarına, dünya müziğinden şiir dinletilerine uzanan kırk dokuz etkinlik bizi bekliyor. Açılış, bir süre önce Seattle Senfoni Orkestrası baş çellistliğini üstlenen Efe Baltacıgil eşliğinde ve Şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan Istanbul Filarmoni Orkestrası’nın 25 Ekim’deki konseri ile gerçekleşecek. Repertuar Glinka, Schumann, Dvorak ve Brahms’ın eserlerinden oluşuyor. 27- 28 Ekim’de sadece kulaklarımız değil gözlerimiz de bayram edecek. Modern dansın yaratıcısı olarak kabul edilen, dünyaca ünlü Martha Graham Dans Topluluğu ilk kez İş Sanat’ta olacak. Her iki gösteride farklı bir program sunacak olan topluluk, sezonun kesinlikle kaçırılmaması gereken etkinliklerinden... Biletler satışta!

BİFO, kemancı Vadim Repin ile start alacak

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, sezonun ilk konserini13 Ekim Perşembe akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, daimi Şefi S. Goetzel yönetiminde verecek. Dünyaca ünlü Rus kemancı Vadim Repin'e eşlik edecek olan topluluk dinleyicileri, Berlioz, Lalo, Strauss R. ve Schmitt'in 19. yüzyılda besteledikleri eserlerden oluşan bir repertuarla romantik bir yolculuğa çıkaracak. Aynı konser farklı parçalarla 17 Ekim akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde tekrarlanacak.

Bir şölendir opera...

İstanbul’un biricik opera sahnesi Süreyya, bu yıl yine birbirinden seçkin oda müziği konserlerinin ve İDOB temsillerinin mekânı olacak. Bu sezon açıklamalı dinletiler yerine yeni bir program dizisi başlatılıyor. Dünya opera literatürünün beş önemli eserinden seçilmiş önemli sahneler, sanatçılar tarafından, salondaki beyaz perdeden de faydalanarak anlatılacak. Bu programın ilki 19 Aralık’ta Ali Poyrazoğlu’nun sunumuyla başlayacak.

Operalar ise 22 Ekim’de, Yekta Kara’nın yönetmenliğinde Donizetti’nin ünlü ‘Aşk İksiri’ ile başlayacak. Ferit Tüzün’ün Midas’ın Kulakları ve R. Strauss’un ‘Ariadne Naxos’u yıl boyunca izleyeceğimiz eserler arasında.

Beyaz Cam’dan tiryakisi olduğumuz Hürrem Sultan, Süreyya’ya bir bale temsiliyle konuk oluyor. Eserin müziği Nevit Kodallı, koreografisi ise Oytun Turfanda’ya ait. Chopin’in besteleri eşliğindeki ‘Genç Werter’in Acıları’nı ve geçen yıldan devam eden Don Kişot, Dört Duvar gibi bazı gösterileri tekrar izleme fırsatı bulacağız.

Oda müziği konserlerine gelince; Süreyya Operası’nda beşinci sezon 3 Ekim’deki dinleti ile başlıyor. Viyana’da yaşayan Türk kemancı Atilla Aldemir ile yine aynı şehirden gelen Japon piyanist Etsuko Miyakoda, Paganini’nin Kaprisleri’ni seslendirecekler. Onu 17 Ekim’deki piyanist Rüya Taner ile 24’ündeki Borusan Quartet konserleri izleyecek. Quartet’in viyolacı Ruşen Güneş’e eşlik edeceği dinletide seyirciler Mozart ile buluşacaklar.

TİM Show Center sunar

New York tiyatrolarının en prestijli ödüllerini alan, Broadway’in başarılı müzikallerinden Harlem Swing, ‘Ain’t Misbehavin’le 14–15–16 Ekim’de

yalnız 4 gösteri için TİM Maslak Show Center'da… Onu 27- 30 Ekim tarihlerinde, geçen sene de ülkemizde büyük ilgi gören ’THE 12 TENORS’un konserleri izleyecek. Bu arada aynı mekânda Cem Yılmaz gösterilerinin de yer alacağını hatırlatalım.

Farklı zevkler için farklı seçenekler

Yazın bu son günlerinde Boğaz’da akşam keyfi yapmak istiyorsanız Bosphorus Princess yatındaki caz-blues konserlerini kaçırmayın derim (5 ve 29 Ekim).

Beyoğlu yeni bir konser mekânına kavuştu. Hüseyin Ağa Mahallesi’ndeki İstanbul Live’de ay boyunca Ayna, Kurban gibi grupların ve Melisa Laveaux’un performanslarını izleyebilirsiniz.

Nardis Jazz Club’da her zamanki gibi birbirinden yetenekli yerli-yabancı cazcıyı ağırlamaya devam ediyor. 24 Ekim’de İrem Derlen, Nafi Bensusan ve Metin Levi’den oluşan ‘Harikalar Diyarı’ grubu, Bossanova ve Pop Jazz’dan Club sound’una uzanan tarzıyla mekânda olacak. 28–29 Ekim’de ise dalında birçok ödülün sahibi İtalyan vokalist Roberta Gambarini, yumuşak sesi, vurucu ve etkileyici soloları ile cazseverlerle buluşacak. Bebop, blues, pop, rock gibi birçok tarza hâkim olan sanatçıya üç arkadaşı enstrümanlarıyla eşlik edecek.

Sayfalar biter ama müzik bitmez İstanbul’da. Daha yazacak çok etkinlik haberi var ama bu aylık bu kadar deyip huzurlarınızdan ayrılıyorum sevgili Şalom okurları, beni izlemeye devam edin!