2011´e müzikli veda

İyi ki ve keşkelerle yüklü, karmaşık zamanlardan geçtiğimiz bir 365 günü ardımızda bırakıyoruz... Kişisel temennilerin dışında yeni yılda en büyük arzum, daha huzurlu ve barışçıl bir dünya…2012’nin hepimiz için müzik ve hayattan keyif aldığımız anlarla dolu dolu geçmesini diliyorum

TUNA SAYLAĞ Sanat
28 Aralık 2011 Çarşamba

Geçen ayı Flamenko müziği ile haşır neşir geçirdim. İş Sanat’taki büyük usta Paco de Lucia ile gitar ve dansın keyfini yaşarken, CRR’deki konserde Estrella Morente’nin, ki kendisi geçen sene ölen ünlü çingene şarkıcı Enrique Morente’nin kızıdır, olağanüstü sesi ve yorumuyla Endülüs’ü içimizde hissettik. Hele programın sonunda seslendirdiği ‘Volver’ beni benden geçirdi.

Ocak ayına başlamadan henüz yılbaşı programını ayarlayamayanlar için hem göze hem kulağa hitap edecek bir önerim var, hele bir de caz seviyorsanız, nasıl derler, daha iyisi Şam’da kayısı… Nu-jazz ya da Smooth pop caz'ın divalarından birisi olarak kabul edilen Brezilyalı Ive Mendes, 29–30–31 Aralık günlerinde Jazz Center’da unutulmaz bir performans vaat ediyor.

Ocak ayı bize yine güzel sesler, doyurucu müziklerin sözünü veriyor. Bir dolu konser var, yeter ki biz gidelim, müziğe ve sanata vakit ayıralım. Hatta erken davranıp biletlerimizi önceden satın alalım, çünkü birçok etkinlikte yerler kısa sürede tükeniyor ve sona kalan dona kalıyor;  tıpkı İş Sanat’taki Mariinsky Tiyatrosu Senfoni Orkestrası eşliğinde piyanist Danil Trifonov (3 Ocak) ile Academy of St Martin in the Fields ve kemancı Julia Fischer (28 Ocak) konserlerinde olduğu gibi... 14’ünde sahne alacak olan Rodrigo Leão & Cinema Ensemble ise yine İş Sanat’ın heyecanla beklenen konuklarından.  Leão, renkli kariyeri ve Portekiz müziğine taze bir hava getiren besteleriyle dünya müziğinin önemli isimlerinden biri.

Aynı gün Aya İrini’de, Avea’nın sponsorluğunda düzenlenen 3. Sıradışı Müzik Konserleri kapsamında Akdeniz, İran ve Tunus halk müziklerini cazla harmanlayan Tunuslu Anouar Brahem & Quartet konseri de var, artık tercih sizin. Yine aynı kurumun katkısıyla bir gün önce (13 Ocak) garajistanbul, müzisyen bir aileden gelen İspanyol Lourdes Hernández’i diğer adıyla Russian Red’i özgün şarkılarıyla ağırlayacak.

 Oi Va Voi yine geliyor

Anne ve babaları Yahudi göçmeni olan ve kökenlerine bağlı kalarak geleneklerinden bildiklerini, hissettiklerini, modern dünyanın diliyle yansıtan bu Londralı 6 genç müzisyen Türkiye’de gerçekten çok seviliyor ve bu aşk karşılıklı ki, senelerden beri Babylon’da sahne alıyor. Bu yıl da 6-9 Ocak tarihleri arasında tam 4 gece üst üste aynı yerde fanlarını bekliyor olacaklar.

 “Je t’aime...... moi non plus”

60’ların Swinging London akımının unutulmaz kadın figürü, Serge Gainsbourg’un tek aşkı, müzisyen, aktris ve model Jane Birkin efsanesi 18-19 Ocak’ta, arka arkaya iki gece Babylon sahnesinde!  Birkin’e Japon müzisyenlerden oluşan bir grup eşlik edecek. Bu iki konserin tüm geliri Japonya depreminde zarar görenlere gidecek.

 İDSO’dan klasikler severlere selam olsun!

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası kaliteli konserleri ve cebi yormayan fiyatlarıyla klasik müzik severlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Her iki yakada gerçekleşen etkinlikler, trafik keşmekeşine takılmayan seyirciye büyük kolaylık sağlıyor. Alparslan Ertüngealp yönetimindeki orkestra, yılın ilk konserini 6 Ocak’tsa CKM’de verecek; solist, ünlü piyanist Hüseyin Sermet. Aynı konser 8’inde Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda tekrarlanacak. Aynı mekânda aynı orkestra 29 Ocak’ta bu kez şef Ender Sakpınar idaresinde panflüt sanatçısı Marin Gheras’a eşlik edecek. Repertuarda U.C. Erkin, Dvorak, Mussogrsky, Mustea ve Bartok’ta eserler var.

 Akbank Sanat’ta Carmen Lundy ile doludizgin caz

Ünü sınırları aşan, 30 yıllık kariyeri, besteleri ve keşfettiği yeni caz teknikleriyle alanında son derce itibar gören ünlü caz vokalisti ve besteci Carmen Lundy; Anthony Wonsay (piyano), Darryl Hall (kontrbas) ve Jamison Ross‘dan (davul) oluşan grubuyla 24–25 Ocak günlerinde Akbank Sanat izleyicisini büyülü bir yolculuğa çıkartacak. Yaptığı sayısız albümle günümüzün en yetenekli ve sofistike caz vokalistlerinden biri sayılan Carmen Lundy, aynı zamanda konusunda başarılı bir eğitmen ve yetenekli bir tiyatro oyuncusudur.

 BİFO’nun Yeni Yıl Konseri, bilet kalmasa da…

 Bazı yeni yıl dinletileri de gerçekten yeni senede yapılıyor. 12 Ocak’ta Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek olan BİFO konseri de bunlardan biri. Artık gelenekselleşen bu etkinlikte orkestra, Strauss II’nin aryalarında ünlü koloratur soprano Elena Fink’e eşlik edecek.

 İstanbul Resitalleri bu kez Lukas Vondracek ile ses verecek

Dünyaca tanınmış dev orkestralar eşliğinde verdiği resitallerle tanınan, Dvorak, Janacek, Smetana gibi Çek bestecilerin eserlerine repertuarında sık sık yer veren piyanist Lukas Vondracek 19 Ocak’ta Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de sahneye çıkacak.

 Borusan Kuartet’ten dünya prömiyeri

Çağdaş Türk müziğinin üç genç yeteneği; Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener ve Turgut Pöğün; yani Borusan Kuartet, bu yıl Borusan Kültür Sanat’tan aldığı sipariş üzerine dünya prömiyerini gerçekleştireceği üç yapıtı, ayın 23’ünde Kadıköy Süreyya Operası’nda seslendirecek. 30’unda Süreyya’da ayrıca Andrej Bielow, keman; Miguel de Silva, viyola; Yovan Markovitch, viyolonsel ve İris Şentürker, piyanodan oluşan grubun ‘Piyanolu kuartet akşamına’ katılabilirsiniz. 

 Yok böyle bir dans!

Dans severler dikkat! milongalar, tangolar 16 Ocak’ta Nardis’te! Gitar sanatçısı Hüsrev İsfendiyaroğlu’nun o gece seslendireceği eski ve yeni Latin Amerikan ezgilerine iki usta dansçı, Melin- Selim Yuna çifti danslarıyla eşlik edecek. İstanbul Tango Ritual Dans ve Müzik Festivali’nin kurucularından olan Melin ve Selim Yuna 2002 yılından beri Tangotours’un (Almanya) organizasyonunda kast üyesi olarak yer alıyorlar.18’inde ise aynı mekân, ünlü saksafoncu, piyanist, besteci Blas Rivera, Marta Gonzales (keman), Fernando Giardini (bandoneon) ve Ruben Ruiz’den oluşan Blas Rivera Quartet’i ağırlayacak. Piazzola, Barbieri ve Gershwin gibi müzisyenlerden esinlenen dörtlü, Arjantin ve Brezilya’nın müzik esintilerini İstanbul’a taşıyacaklar.

 The Beatles klasiklerine Latin rüzgârı

The Beatles'ın unutulmaz klasikleri, 28 Ocak’ta Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars ve konuklarının yorumuyla Ghetto’da yeniden şekillenecek. Performansa genç piyanist Cesar Correa ile vokal Rodrigo Rodriguez katkıda bulunacak. İlginç bir gece olacağa benziyor…

Rembetiko’nun ruhu Ghetto’da

Café Aman İstanbul, yeni albümü ‘Fasl-ı Rambetiko'yu seslendireceği ilk konseri için 27 Ocak’ta GHETTO’da! Yaptıkları müzik kadar dönemin ruhunu yansıtan sahne performanslarıyla da dikkat çeken grup, sadece Rembetiko yapmıyor, Rembetiko’yu yaşatıyor. 

Danimarka’dan Esbjerg Ensemble  Danimarka’nın en eski ve tanınmış oda müziği topluluğu Esbjerg Ensemble, 12 Ocak’ta Borusan Müzik Evi’nde bir konser verecek. Yenilikçi programı ve yorumuyla ününü hak eden topluluk, tahta nefesliler beşlisi, yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano ve perküsyon olmak üzere on bir sanatçıdan oluşuyor

 

CAN BONOMO, 20 OCAK’DA BRONX'TA!

İlk albümü ‘Meczup’ ile kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran ve internet üzerinden gerçekleştirdiği online konserler ile dikkatleri çeken İzmirli Can Bonomo, 20 Ocak akşamı Bronx Pi'de sevenleriyle buluşacak. Can Bonomo, 38. Altın Kelebek televizyon ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülü’nü almıştı. 

2012’de daha iyi müzikler dinlemek dileğiyle…