Aralık ayını müzikle yaşamak lazım!

Yılbaşı kokusu her yere sinmeye başladı.

TUNA SAYLAĞ Sanat
30 Kasım 2011 Çarşamba

Hediye paketleriyle süslenmiş çam ağaçları mağaza vitrinlerinden göz kırpıyor. Kim ne derse desin yeni yıl yeni başlangıçlar için umut ve coşku demek. Bu ayın müzik etkinlikleri bile bir başka; olmazsa olmazı da tabii ki yılbaşı konserleri...

Aslında yeni yıl bahane; küçük mutluluklar yaşamak ve yaşatmak için bir fırsat! Sevdiklerimize uygun, mütevazı hediyeler almak için beyin mesaisi yapmak, mağazaları dolaşmak için zaman yaratmak; hepsi yakınlarımızın dudaklarına tatlı bir tebessüm kondurmak için... Mesela müziğe düşkün bir dostumuza konser biletinden daha uygun bir armağan olabilir mi... O zaman işte size bol seçenekli program önerilerim; bir göz atmanızda fayda var.

Caz sevenler parmak kaldırsın!

Tamirane nerede biliyor musunuz? Hiç duymadım diyenler için, şehrin sayılı kültür-sanat ve eğitim merkezlerinden biri olan Eyüp’teki Sanralİstanbul’da konuşlanmış. Akdeniz-Türk mutfağından lezzetler sunan bir cafe- restoran ve müzik mekânı olan Tamirane’nin en büyük özelliği hafta sonları, gün ortasındaki (15.00–17.00 arası) caz konserleri. Her cumartesi günü ‘Morning İndie Sessioons’ adı altında gerçekleşen konserlerde mesela bu ay Cosmorane, Deform-E ve Soul Sendikası’nı dinleyebilirsiniz. ‘Morning Jazz Sessions’ kapsamındaki pazar performanslarının aralık konukları ise Yeşim Pekiner Quintet, Dolunay Obruk Trio, Aquavit ve Şirin Soysal olacak. Ama bu ayın en flaş etkinliği müzikseverlerin yakından tanıdığı Paris’ten gelen Erik Truffaz Quartet. Grup,16 Aralık Cuma akşamı Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Blue Note çıkışlı son albümü ‘In Between’in yanı sıra diğer albümlerinden bestelere de yer verecek.

Dee Dee Bridgewater Quartet ve Christian McBride Trio ile kasım ayının en ilham verici caz konserlerini gerekleştiren Nardis Club, önümüzdeki ay da ilginç bir program sunuyor. Her gece farklı isimlere yer veren mekânda 6 Aralık’ta, Venezuela’dan gelen saksofon- flüt virtüözü Pablo Gill ve dörtlüsü, 9–10 Aralık’ta GUSTA Jazz Geceleri çerçevesinde şarkıcı, besteci ve piyanist Paolo Vera, 17 Aralık’ta eşsiz yorumuyla Sibel Köse & Dante Luciani & Janusz Szprot Group’u izleyebilirsiniz. Meltem Ege Quintet ise 31 Aralık’taki ‘Yeni Yıl Özel Konserinin’ özel konuğu.

Ortaköy’deki Jazz Center İstanbul’un caz vahalarından bir diğeri. Müzik eleştirmenleri tarafından ‘komple sanatçı’ olarak nitelendirilen İngiliz virtüöz Matt Schofield ve grubu Blues Trio, Garanti Caz Yeşili kapsamında 2–3 Aralık’ta, Jeff Lorber ve arkadaşları fusion projeleriyle 9–10 Aralık’ta, Enrico Rava Tribe feat. Gianluca Petrella 2030–2300 ise 16–17 Aralık’ta mekânda sevenleriyle buluşacaklar.

İş Sanat etkinlikleri yok satıyor

İş Sanat gerçekleştirdiği kaliteli programlar ile sanatseverlerin göz bebeği. Konser biletleri sağlanan avantajların da katkısıyla günler öncesinden tükeniyor. Aralık ayının etkinlikleri Klasik Batı Müziği ağırlıklı. Ayın 8’inde sezonun Virtuoso serisinin ilk konukları olan dünyaca tanınan flüt virtüözü Emmanuel Pahud ile günümüzün en yetenekli piyanistlerinden Yefim Bronfman özel bir turne kapsamında İş Sanat’ta olacaklar. İkili Schumann, Brahms, Mozart ve Prokofyev’den eserler seslendirecek. Yılın en çok beklenen dinletisi ‘Yılbaşı konseri: Strauss gecesi’13–14 Aralık’ta; ne yazık ki iki geceye de hiç bilet kalmadı. Geçen sene de İş Sanat’ta konuk olan Şef Peter Guth yönetimindeki ‘Strauss Festival Orchestra Vienna’, Soprano Mara Mastalir ve Bariton Daniel Serafin eşliğinde, dansçı iki çiftin de katılımıyla vals, polka, operet müziklerinden oluşan zengin bir repertuar sunacak. Yılın son konuğu (27 Aralık) 50’li ve 60’lı yılların Yunan müziğini remiksleyen Orestis ve Lysandros Falireas kardeşler tarafından kurulan Imam Baildi. Eski Yunan ezgilerini Balkan müzikleriyle buluşturan ve bunların üzerine hip-hop, rumba, samba renkleri ekleyen grup, ‘The Imam Baildi Cookbook’ albümünden parçalar sunacak.

2011’e Süreyya Operası’nda veda etmeye hazır mısınız?

Tam üç tane yeni yıl konseri gerçekleştiriliyor Süreyya Operası’nda. İlkinde, altı nefesli çalgıdan oluşan Ege Brass, dinleyenlere 26 Aralık akşamı Haendel, Bach, Vivaldi, Mozart ve Piazzolla romantik anlar yaşatacak. Her sene ilgiliyle takip edilen İDOB’nin yeni yıl konserleri ise 28 Aralık’ta Fulya Sanat’ta, 30 Aralık ve 2 Ocak 2012’de Süreyya’da yer bulacak.

CRR’de konser keyfi bir başka

Yine dolu dolu bir program, yine her nabza göre şerbet. Ertuğrul Sevsay tarafından kurulan Avrupa’nın tek otantik tango orkestrası Band-O-Neon-‘Orquesta Típica de Tango’, 4 Aralık Pazar akşamı dansçıların katılımıyla CRR seyircisini türün tarihinde bir yolculuğa çıkartacak. Yllana ve Ara Malikian, 7 Aralık akşamı, birlikte hazırladıkları müzikal komedi Pagagnini ile karmaşık bestelerin sahibi, üstün yetenekli keman virtözü Paganini’ye saygı duruşunda bulunacaklar. Barok müzik meraklıları işte beklediğiniz an geldi! Ayın 13’ünde klavsenci Andrea Marcon tarafından kurulan Venice Baroque Orkestra, Vivaldi, Marcello, Telemann ve Geminiani’den oluşan bir repertuar sunacak. En iyi Flamenko Sanatçısı Ödülü’ne layık görülen Estrella Morente, 19 Aralık’ta güçlü sesi ve özgün ezgileriyle CRR sahnesini dolduracak. 27 Aralık Salı akşamı ‘Ege’nin Nefesleri’ adlı konserde ünlü klarnetçiler Serkan Çağrı ile Manos Achalinotopoulos, enstrümanlarından çıkan nağmelerle İstanbul’dan Atina’ya bir dostluk köprüsü kuracaklar. Ve ertesi gece ayın en prestijli ve artık gelenekselleşen konserine sıra geliyor. Şef Vladimir Fedoseyev yönetiminde Rusya’nın en prestijli ve çok yönlü orkestralarından Çaykovski Senfoni Orkestrası, Stravinsky ve Çaykovski’nin ünlü eserlerinden bir demet sunacak.

Bu ay BİFO’nın programlarını kaçırmayın!

Bu ay Lütfi Kırdar UKKM BİFO’nun her üç etkinliğine de ev sahipliği yapacak. 9’unda ‘Bir Piyanistin Düşleri’ adlı konserde Sacha Goetzel yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası, 2011’in Çaykovski ve Anton Rubinstein Yarışmaları’nın birincisi genç piyanist Daniil Trifonov’a eşlik edecek. 20 ve 21’inde ise orkestrayı şef Gürer Aykal yönetecek. Fazıl Say’ın ‘Hayyam’ adlı klarnet konçertosunun dünya prömiyerinde sanatçıya üstün virtüözitesi ile klarnetin kraliçesi Sabine Meyer eşlik edecek. BİFO demişken Borusan Müzik Evi’den de birkaç öneri getireyim. 15 Aralık’ta Şirin Pancaroğlu ve Elif Yurdakul arp- flüt ikilisinin repertuarından seçkin parçalar sunacaklar. Aynı mekân 21’nde Gülsen Yavuzkal şefliğindeki Koral İstanbul’u Noel şarkıları, halk ezgileri, spritüel ezgilerden oluşan bir repertuarla konuk edecek. 24’ündeki erken yılbaşı partisinin yıldızları ise ritim ustası Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars; anlayacağınız eğlence garanti.

İstanbul Resitalleri

Ödüle doymayan piyanist Igor Levit, 15 Aralık Perşembe akşamı İstanbul Resitalleri kapsamında Sakıp Sabancı Müzesi-the Seed’de unutulmaz bir dinleti sunacak. Bu sezon London Philarmonic ile sahneye çıkacak olan Levit, aldığı ödüllerle de dikkat çekiyor. 2004 International Maria Callas Grand Prix yarışmasından birincilik ödülü olan Levit’e en son olarak ‘2009 Kissinger Sommer’da ‘Lutpold Ödülü’ verildi.  Sanatçı konserde Kerl, Beethoven, Bach-Brahms ve Liszt’in yapıtlarından bir seçki sunacak.

Kısa kısa farklı alternatifler

Latin Müziğinin Efsaneleri Ora Arena’da

İstanbul yeni bir konser salonu kazandı. Bir süre önce açılan Bayrampaşa’daki Ora Arena 6 Aralık’ta, Küba’nın ünlü topluluğu Buena Vista Social Club ile Latin müziğinin eşsiz sesi Omara Portuondo’yu ağırlayacak.

Françoise Atlan ile ‘Granada’nın Ruhu’

Sefarad müziğin usta yorumcularından biri olan Françoise Atlan, ilk albümü ‘Sefarad Romansları’ ile tanındı. Ses rengi ve eşsiz yorumu dünyanın dört bir yanında konserler veren sanatçıya 19 Aralık akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki performansına ünlü Cezayirli müzisyen Fouad Didi eşlik edecek. Kalan Müzik’le yaptığı ‘Türkmen kızı’ isimli albümü İngiltere’de en çok dinlenen albümler arasına giren, sayısız film ve dizi çalışmalarının müziklerinde yer alan değerli sanatçı Özlem Taner de Atlan ile aynı sahneyi paylaşacak.

Akbank Sanat’ta Jerfi Aji ile ‘Sınırsız Romantizm’

Değerli piyanist Jerfi Aji, 15 Aralık Perşembe saat 20.00’de, J. Adams, Schumann, Alican Çamcı, Liszt ve Chopin’in eselerinden oluşan bir programla Akbank Sanat’ta klasik müzik sevenlerin beğenisine hitap edecek.

Bilkent Senfoni Orkestrası ile ‘Rusya’dan Romantik Esintiler’

Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 2011–2012 sezonundaki ilk İstanbul konserleri, 16–17 Aralık tarihlerinde Lütfi Kırdar Oditoryum’da gerçekleşecek. Ünlü kemancı Cihat Aşkın, Çaykovski ile birinci gecenin solistliğini üstlenirken, ertesi gece ödüllü piyanist Emre Elivar Rachmaninov’a hayat verecek.

Flamenko’nun dahi ismi Diego El Cigala Aya İrini’de

Diego El Cigala İstanbul’u mesken edinen ünlü isimlerden bir tanesi. ‘Flamenko’nun Sinatra’sı’ olarak nitelenen sanatçıyı 17 Aralık’ta, 'Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri' kapsamında Aya İrini’nin eşsiz atmosferinde izleyebilirsiniz.

Yunan müziğini Eleftheria Arvanitaki ile TİM’de dinleyin!

Geleneksel/ modern Yunan müziğini harmanlayarak verdiği konserler ve satış rekorları kıran albümleriyle dünyaca tanınan Eleftheria Arvanitaki, 13 Aralık’ta TİM Maslak Show’da.