100 yılın sanatçıları

“Evrensel sanat görüneni değil, görünmeyenin ardındaki gerçeği saklar. Bunu bulabilmek, ortaya çıkartmak, üretmek ve paylaşmak, aydınlık zihinlere ve sanata, her türlü değişime, gelişime açık, özgür gözlerle bakanlara aittir.” Paul Klee

Rubi ASA
30 Kasım 2011 Çarşamba

8 Aralık Perşembe akşamı, saat 19.00-22.00 arasında Matsa Fırını Sanat Galerisi’nde açılış kokteylinde sanatçı ve sanatseverler bir arada olacaklar. O gün yapıtlar sergi mekânında ilk gün fiyatlarıyla satılacak. Ardından 9 Aralık Cuma gününden 15 Aralık Perşembe akşamına kadar internet ortamında on-line müzayede düzenlenecek. Beyaz Müzayede’nin web sayfasından (www.beyazart.com)’da yönetilecek bu açık artırımda, sanatsever ve yardımseverler, aracısız kayıt yapıp beğendikleri eserleri almak ve eğitime katkıda bulunmak için yarışacaklardır.

Sanat artık günümüzde sadece seçilmiş bir azınlığın tekelinde değil, onu duyumsamak, yaşamına katmak ve onunla bir yaşama sanatı oluşturmak isteyen herkesin paylaşımına açık beklemekte.

Yeter ki onu görebilelim, katmak, katılmak ve duyumsamak isteyelim.

Cemaatimiz sanatçılarının bir araya gelerek ‘eğitime destek’ amaçlı bu sosyal projeyi ortaya çıkartmaları, son yılların en övgüye değer çalışmalarından biri.

Her biri kendi alanında yetkin isimlerden oluşan altmış sanatçımızın oluşturdukları ve yaklaşık 160 yapıtı kapsayan bu karma sergi, sadece gezip görüp, beğeniyle veya dudak bükerek ayrılacağımız bir karma çalışma değil, sizlerin de desteği ve katkılarınızla sanata gönül verenlerin eğitime katkılarının gururu olacak.

Bu sergi farklı disiplinlerde üretilen ve her biri kendi sanatçısının gönül arzusuyla bu etkinliğe bağışladığı yapıtlarından oluşuyor. Bu yapıtların çoğu profesyonel yanı sıra amatör de sayılan sanatçılarımızın özgün eserleri.

Resim, heykel, seramik, fotoğraf, kumaş tasarım, takı, karikatür, model tasarım ve edebiyat gibi alanlarda üretildi.

Cemaatimizin, özellikle son yıllarda sanata bu denli duyarlı üretken bir topluluk olması, geçmiş yılların alışagelmiş profilinin dışında bir ifade kazanmasına da olanak sağladı.

 

CEMAATTE SANAT DUYARLILIĞI

Son yıllarda sadece plastik sanatlarda değil birçok dalda, cemaatimiz sanatçılarının adları sık sık basın bültenlerinde, gazete ve mecmualarda, sosyal projelerde yer aldığını görüyoruz. Bu duyarlılıkla toplumsal platformlarda sağlanan açılım hem bizlere hem geniş topluma mesajlar verebilme olanağını da sağlıyor. Örneğin yakın zamanda yine sosyal amaçlara destek olmak üzere Bubi tarafından geliştirilen Bubi Parası Projesi, sanatçının birçok dönemini yansıtan özgün bir çalışma olup, basın ve sanat çevresinin büyük ilgisini çekti.

Daha bir kaç gün önce açılmış ve henüz devam eden ve 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin kuruluşunun 10. yılı kutlaması kapsamındaki Seyfi İşman Sergisi de bu bağlamda toplumsal dayanışmayı ve sanata duyarlılığı destekleyen bir proje olarak görülmelidir.

Yukarıda sayılanların yanı sıra, edebiyat, tiyatro, bale, müzik gibi dallarda da nice sanatçımız etkin olmuş yapıtlar üretmiş, performanslar icra etmiştir. Bütün bunların ortaya çıkmasında en önemli etkenler sanatçılarımızın kişisel çabaları ve yetenekleri olduğu kadar, sanata olan toplumsal duyarlılığımızın artmasıyla da kuskusuz ilintilidir.

100 Yılın Sanatçıları başlığı altında anılan karma sergi, 8 Aralık Perşembe akşamı saat 19.00’da Eski Hamursuz Fırını olarak bilinen ve Sanat Galerisi olarak derlenen mekânda açılacak.

Alberto Modiano, Belin Rodikli, Beti Çukran, Betsi Kebudi, Betsi Yuhay, Ester Asa, Esti Hatem, Esti Saul, Eti Koen, Feride Petilon-Dora Debehar, Habib Gerez, İno Arditi, İrvin Mandel, İzel Rozental, İzzet Keribar, Jak Mizrahi, Jakie Arditi, Jale Aldiş, Janet Kohen, Jil Pardo, Ginette Franko, Jojo Franko, Kemal Eskenazi, Lidya Sonsino, Lili Yuhay, Lita Russo, Maggie Danon, Mara Gülerşen, Mario Levi, Metin Albukrek, Mişel Bovete, Moris Sabaner, Musa Albukrek, Nadya Arditi, Nedim Konfino, Nensi Azarbad, Nitsa Samur, Robert Baruh, Rozi Maçoro, Rubi Asa, Salvator Barki, Salvo Loya, Sara Aji, Sara Hatem, Selma Deleon, Seyfi İşman, Şeli Benhabib, Şeyla Niyego, Verda Alaton, Verda Habip, Virna Saul, Vivi Menase, Vivian Varon, Yakup Almelek, Yvette Mizrahi’nin özgün yapıtlarının sergileneceği sergi bir hafta süreyle açık kalacak ve sadece açılış günü ilk gün fiyatlarıyla satış yapılacak. 9 Aralık’tan itibaren ise Beyaz Müzayede’nin organizasyonunda internet üzerinden www.beyazart.com web sayfa adresinden yapılacak olan on-line açık artırmayla toplumumuzun bu etkinliğe desteği bekleniyor.

Yapıtların mümkün olan en yüksek noktadan değerlendirilmesi ile gençlerimizin eğitimine önayak olabilmek bu sosyal projenin ana hedefidir.

Her biri kendi alanında gerek amatör, gerek profesyonel kimliklerine karşın, alçak gönüllülükle bir araya gelerek ‘sanatın evrensel değerlerini’ paylaşabilmeleri, sanatçı grubumuzun toplumsal yaralarımıza çare olacak örnek bir çaba, bir dayanışmadır.

 

SERGİYE KATILAN SANATÇILAR

Alberto Modiano

Belin Rodikli

Beti Çukran

Betsi Kebudi

Betsi Yuhay

Ester Asa

Esti Hatem

Esti Saul

Eti Koen

Feride Petilon

Dora Debehar

Habib Gerez

İno Arditi

İrvin Mandel,

İzel Rozental

İzzet Keribar

Jak Mizrahi

Jakie Arditi

Jale Aldiş

Janet Kohen

Jil Pardo

Ginette Franko

Jojo Franko

Kemal Eskenazi

Lidya Sonsino

Lili Yuhay

Lita Russo

Maggie Danon

Mara Gülerşen

Mario Levi

Metin Albukrek

Mişel Bovete

Moris Sabaner

Musa Albukrek

Nadya Arditi

Nedim Konfino

Nensi Azarbad

Nitsa Samur

Robert Baruh

Rozi Maçoro

Rubi Asa

Salvator Barki

Salvo Loya

Sara Aji

Sara Hatem

Selma Deleon

Seyfi İşman

Şeli Benhabib

Şeyla Niyego

Verda Alaton

Verda Habip

Virna Saul

Vivi Menase

Vivian Varon

Yakup Almelek

Yvette Mizrahi